Samozřejmě můžete prolistovat internetové obchody nabízející kompletní dětská hřiště s houpačkami, prolézačkami, klouzačkami a dřevěnými hrady a vybrat něco podle svého uvážení, velikosti prostoru na zahradě... a podle svých finančních možností. Vybavení dětských hřišť není zrovna levnou záležitostí. Proto se vyplatí nejprve zapřemýšlet, zda něco kloudného nezvládnete vyrobit sami.

Dětské hřiště Autor: Pinterest Autor: Pinterest

Dětské atrakce stavíme s ohledem na věk dítěte, přičemž prioritou je bezpečnost. Volíme kvalitní, dobře opracované dřevo a ekologické barvy, spojovací materiály by neměly obsahovat olovo ani azbest. Spoje budou potřebovat pravidelnou kontrolu, aby byla zaručena stabilita hracích prvků.

Dětské hřiště Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Dětské hřiště Autor: Pinterest Autor: Pinterest

Jednoduché na domácí výrobu je například pískoviště pro batolata, pro které se dají použít prkna z palet. Využít můžete i staré pneumatiky a proměnit je v houpačky či prolézačky zapuštěné do země.

Dětské hřiště Autor: Pinterest Autor: Pinterest

Pokud nepatříte ke zručným kutilům, nezoufejte. Rodiče bývají na hračky svých ratolestí náročnější než děti samy. Pamatujete, jak jste jako malí skákali celé odpoledne gumu a nejoblíbenější atrakcí na chatě byl bunkr postavený z několika prken přibitých ke stromu? Inspirujte se vlastním dětstvím.

Co zvládne postavit snad opravdu každý, je indiánské týpí z dřevěných tyčí. Místo překrytí plachtovinou ho můžete nechat obrůst hráškem či jinou popínavou rostlinou - dětem tak poskytnete dobrodružně vyhlížející útočiště, které je ochrání před sluncem a kde si mohou nerušeně hrát celé hodiny. Je třeba dodat, že vaše týpí vůbec nemusí být tak veliké a vyumělkované jako na obrázku.

Dobrým nápadem je také zřídit na zahradě koutek, kde trochu rozoráte hlínu a zakopete do ní figurky dinosaurů či úlomky rozbitých hraček. Koutek nazvete archeologickým nalezištěm a necháte děti, ať hledají "prastaré vykopávky".

Dětské hřiště Autor: Pinterest Autor: Pinterest

K zábavě dětí občas postačí i betonový plácek s křídami. A když už jsme u toho výtvarného projevu, můžeme zmínit i malování na kameny. To je aktivita, se kterou můžeme začít už od věku, kdy se dítě naučí držet štětec. Malované oblázky pak mohou zdobit skalku nebo lemovat záhon a dítko bude mít radost, že jeho umělecká díla našla praktické uplatnění.