Šestipodlažní budova se nachází v univerzitním kampusu ČVUT v Praze-Dejvicích, a skvěle citlivě zapadá do historické části města, v níž se nachází, a je ztělesněním spojení technického prostředí současnosti s minulostí. To dokládá i Cena Klubu za starou Prahu pro nejlepší novostavbu v historickém prostředí, kterou NTK získala. Autorem pozoruhodného návrhu je studio Projektil.
Autor: Archiv
Základní charakteristikou je spousta skla a velké otevřené prostory, a také přiznání technických rozvodů pod stropy, které zde vůbec nepůsobí nepatřičně.
Autor: Archiv
DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA ARCHITEKTURY NAJDETE ZDE:
- Plovoucím hotelem po Amazonce
- Super úzký dům: Oáza klidu a zeleně uvnitř velkoměsta
- Harmonický domov: osobní prostor podle pravidel feng šuej
Ovšem budova není zajímavá pouze zvenku, ale i zevnitř. Autor: Archiv
V co největší míře je využíváno přirozené denní světlo tak, aby bylo šetřeno elektrickou energií. Autor: Archiv
Minimalizace energetické náročnosti byla řešena již v projektu – kromě práce s denním světlem je to i přirozené větrání, rekuperace tepla, využívání schopností konstrukčních materiálů akumulovat teplo apod.
Autor: Archiv
Důležitá je také optimální práce se základním otevřeným prostorem, který může být podle potřeby měněn a upravován tak, aby vyhovoval aktuálním požadavkům budovy i návštěvníkům. Jeho variabilita a snadnost úprav je i příčinou nižších stavebních nároků i finančních nákladů.
Autor: Archiv
Knihovna není samozřejmě přístupná pouze studentům univerzity, ale slouží široké veřejnosti. Do moderních a pro knihy vhodnějších prostor byly přemístěny části fondů knihoven ČVUT a VŠCHT, a také fondy Státní technické knihovny.
Autor: Archiv
Je zde prostor nejen pro uložení knih, ale také dostatek míst pro jejich studování, i plnohodnotnou práci. K vybavení patří pokrytí WiFi signálem, téměř 300 počítačů pro veřejnost, samoobsluha pro vypůjčování a vracení knih, pro společenské studijní typy je zde nejen kavárna, ale i noční studovna.
Autor: Archiv