Patříte-li mezi ty, co neumějí zatlouct do zdi hřebík, aby si na něj pověsili hodiny, určitě zpozorněte. Nejen pro vás jsou totiž na trhu modely, které ho nepotřebují. O tom, že LED osvětlení má velkou budoucnost, nemohlo být pochyb, už když bylo objeveno. Původně malá světélka oznamující pouze chod přístroje se díky zdokonalení svítivosti, dlouhé životnosti, minimální poruchovosti a velmi nízké konstrukci využívají všude, kde potřebujeme nebo můžeme využít světlo. Třeba například v hodinách.

Nový časoprostor

Proč právě v nich? Kdosi přišel s myšlenkou, že by se s jejich pomocí mohl zobrazovat čas na zeď. A přilákat tak potenciální kupce netradičního pojetí hodin. Vtip tkví v zabudovaném LED displeji, díky kterému se čas promítá na strop, případně stěnu. Protože svítivost LED se stále ještě vyvíjí, je dosah světla asi 1,5 - 2 metry, přičemž číslice jsou přibližně deset centimetrů velké, pro lepší viditelnost svítí červeně.

Nástěnné hodiny Autor: Vitra Autor: Vitra

Také probouzení nemusí být klasickým tónem, některé modely jsou vybaveny zvukovou kartou, která probouzí za zvuku šumícího větru v korunách stromů, zurčícího potůčku, a přitom se hodiny pomalu rozsvěcují. To, za jak dlouho budou svítit plným světlem, je už jen na uživateli, může to být během 30, 45, 60 nebo 90 minut. Není od věci ještě připomenout, že hodiny mohou být vybaveny radiopřijímačem, případně vstupem pro MP3 přehrávač. A cena? Byť jsou hodiny plné zajímavých funkcí, pohybuje se kolem tisíce korun.

Klasika je stále oblíbená

Hodiny jsou významným estetickým doplňkem, proto jich na trhu najdeme hodně širokou škálu. Na své si přijdou vyznavači jednoduchých tvarů, kdy čas je znázorněn jen ručičkami, kolik je hodin tedy musíme odhadnout. Ti, kteří mají rádi přesnost, mohou vybírat z nejrůznějších typů hodin, jejichž čísla jsou na kruhové, oválné, obdélníkové, čtvercové nebo jinak geometricky ztvárněné základně. Ta je pak pojata s romantickými motivy, obrázky pro děti, teenagery apod. Velké oblibě se těší motivy představující konkrétní věci, jako například gramofonová deska, televizní monoskop apod.

Nástěnné hodiny patří mezi výrazné bytové doplňky, vybíráme je podle stylu zařízení interiéru. Autor: Vitra Nástěnné hodiny patří mezi výrazné bytové doplňky, vybíráme je podle stylu zařízení interiéru.Autor: Vitra

Kyvadla stále existují

Zvláštní kolekci hodin představují ty, které si uživatel může dotvořit podle vlastního uvážení. Součástí hodin jsou například barevné kostky, které si majitel přilepí na zeď, do seskupení, které se mu líbí. Vyhledávané jsou modely s rámečky na fotografie, nebo s kancelářskými svorkami, připravenými pro vzkazy, fotky apod. Další sekcí jsou hodiny vhodné do kuchyně. Jak je poznáme? Jejich součástí je některý z kuchyňských předmětů, například obal od konzervy, metla, šťouchač brambor apod. Na své si přijdou i ti, kteří mají rádi hodiny s kyvadly. Nemusejí to už ale být monstrózní, robustní a často nevkusné modely, návrháři je pojali moderně a kupodivu jejich záměr vyšel.