Zvláště staré OSB desky, které se začínají rozpadat, nelze natírat; barva nepomůže slepit OSB desky dohromady. Kdykoli se chystáte brousit nebo natírat, nezapomeňte použít protiprachovou masku, abyste se chránili před vířícími částicemi a výpary škodlivých chemikálií. Místnost dobře vyvětrejte, nejlépe otevřenými okny.

Povrch lehce přebruste

OSB desky před lakováním přebruste brusným papírem o zrnitosti 80 nasazeným na orbitální brusce. Povrch lehce přebruste, ale nebruste hrany. Pak důkladně očistěte povrch desek OSB. Vzhledem k drsné struktuře OSB desek nefungují dobře mikroutěrky ani bavlněné hadříky. Místo toho vyčistěte povrch dílenským vysavačem s kartáčovým nástavcem.

Testování různých metod lakování OSB desek:

Zdroj: Youtube

První nátěry

Nasaďte si rukavice. Nalijte základní barvu do misky. Namočte váleček do základního nátěru a důkladně jej rozválejte po vaničce. Základní nátěr na OSB desky aplikujte ve tvaru písmene W. Nenanášejte příliš silnou vrstvu. Po nejméně dvou hodinách schnutí naneste druhou vrstvu základního nátěru. Tento postup opakujte, dokud se na OSB desce neprojeví vzor vloček.

Barvu na vodní bázi ne!

Pokud je to možné, nepoužívejte barvy na vodní bázi, protože OSB desky mohou při styku s vodou nebo velkou vlhkostí bobtnat. Základní nátěr proveďte dvěma vrstvami základního nátěru na bázi oleje. Pokud chcete vyhladit povrch a hrany, naneste co nejtenčí vrstvu tmelu. Po zaschnutí tmelu (asi 20 až 30 minut) zbruste desku a hrany brusným papírem o zrnitosti 220. Tento cyklus budete možná muset zopakovat čtyřikrát nebo pětkrát, než bude veškerá struktura vyhlazena.

Základní nátěr

Pokud jste nanesli tmel a desku vyhladili ke své spokojenosti, je třeba ji dvakrát napustit základním nátěrem. Po zaschnutí poslední vrstvy základního nátěru naneste barvu. Stejně jako u základního nátěru ji nenanášejte v silných vrstvách. Místo toho naneste dvě až tři lehké vrstvy a každou vrstvu nechte důkladně zaschnout, než přejdete k další vrstvě. Základní nátěr a barvu nanášejte raději válečkem než stříkáním. Použití válečku trvá déle než stříkání, ale pokrytí bude konzistentnější, pokud stěny natíráte poprvé. OSB desky můžete i nastříkat, a pokud se rozhodnete pro tuto cestu, nastříkejte pouze první vrstvu. Pravděpodobně budete mít nerovnoměrný výsledek, ale žádný strach, protože další vrstvu můžete nanést pomocí válečku a povrch tím vyrovnat.

Tmelení okrajů

Ponechte co nejvíce panelů bez řezu, abyste zachovali tovární hrany. Tovární hrany sice nejsou dokonale hladké, ale přesto jsou hladší než hrany řezané kotoučovou pilou. Řezané hrany OSB desek jsou náchylné k pronikání vody. Její tovární hrany jsou zpočátku ošetřeny impregnací, ta však není určena pro dlouhodobou ochranu. Pokud chcete hrany vyhladit, použijte tmel a poté brusný papír.

Zdroj: homesandgardens.com, woodrated.com