Levandule je okrasná rostlina z čeledi hluchavkovitých. Vyznačuje si výraznou vůní a fialovými květy. V současnosti ji lze vidět v téměř každé zahrádce či předzahrádce a není divu – patří k velmi oblíbeným rostlinám. A to nejen kvůli svému vzhledu, ale také pro její všestranné využití. Věděli jste, že si z ní můžete vytvořit nejen sušenou směs, kterou naplníte polštářek a bude se vám lépe spát, ale také vynikající sirup?

Čtěte také

Levandulový sirup

Čtěte také

Osvěžte se – připravte si dokonalý levandulový sirup

Pokud už na své zahradě jednu levanduli máte, jistě si brzy uvědomíte, že jí chcete mít ještě víc. Pěstování ze semen je však zbytečně zdlouhavé. A vlastně i zbytečné, stačí, když namnožíte levanduli stávající.

Levandule Levandule Autor: shutterstock.com

Pěstování levandule ze semen?

Pokud ještě levanduli na své zahradě nepěstujete, můžete ji pěstovat ze semínek. Ta lze již zpočátku roku zasít do skleníku, sazeničky se do záhonu umisťují k podzimu. V zimě (obzvlášť té první) je chraňte před mrazem.

Levandule a řízkování

Řízkování patří ke způsobům, jak můžete namnožit téměř jakoukoliv vzrostlou rostlinu – a je jedno, jestli je pěstovaná v truhlíku, či záhonu. Ačkoliv levandule sluníčko miluje, na řízkování si vyberte den, kdy je pod mrakem. Zabráníte tak jejímu seschnutí. Řízky se tvoří asi 5 až 10 cm z nekvetoucí větvičky, která je shora ideální i zaštípnutá.

Řízky ve spodní části očištěné od lístků se vsazují do substrátu k tomu určenému. Pokud řízkujete až koncem léta, je vhodné odříznout větvičku i s kouskem dřevnaté patky, ta zajistí dostatečnou výživu. Řízky je nutné pravidelně zavlažovat, po zakořenění je můžete přesadit do půdy.

Je vhodné, aby řízky přečkaly první zimu v pařeništi.

Zdroj: ireceptar.cz