Tenhle text bude trochu zvláštní. Ve studiu Acebo X Alonso Arquitectos jej napsali sami. My ho jen přeložíme. Dává to tak mnohem větší smysl, jak přemýšleli při rekonstrukci tohoto domu v Madridu.

Pontejos 9

Milujeme čtení stop po předchozích obyvatelích domů, kde žijeme. Tahle až morbidní představa je utvářena názorem, že dům je jakási časová kapsle, která obsahuje příběhy, vzpomínky, informace. A abychom mohli dům rekonstruovat, je třeba tuhle kapsli otevřít, s rizikem jejího rozbití.

V Pontejosu 9 jsme opatrně nadzvedli koberec, oškrábali kousek zdi… A pak se nad tím zastavili a podivili se. Nemůžeme říct, proč nás některé věci v domě zaujaly více než ostatní. Mnohé nálezy v domě byly vulgární a nemohli jsme říci, že samotný dům nám hned od počátku učaroval. Je to typický dům z počátku dvacátého století, který postavila průmyslová buržoazie, aby dala zadost rostoucímu zalidnění Madridu.

Ale knoflík u dveří, podivný vinyl na oknech a ošoupaná dlaždice v zastaralé koupelně nás přemístily do doby po krizi, kdy se Madridem přesouvali architektoničtí řezníci, kteří vyhazovali textury, které přetrvaly 110 let, a nahrazovali je plastovými povrchy na dalších deset let. To jsme dělat nechtěli. Nechtěli jsme přerušovat tok času. Jen jsme mu předepsali pohodlí. Jako chiropraktici jsme se ujali jeho unavené kostry, obnovili symetrii a smířili se s vráskami přidáním sexy doplňků. Téměř neúmyslně jsme přidali několik fantastických nových vrstev, pravděpodobně ani více ani méně autentických než ty, které tu už byly.

Teď už máme hotovo. Teď necháme dům žít dál svým vlastním životem, který vlastně nikdy přerušen nebyl.