Při cestě kolem si možná povšimnete industriální fasády, která je tvořena několika různými materiály. Pozornost zaujme i jehlanovitá zelená střecha či elipsovitá okna, která jsou trochu netradiční a naznačují, že nejde o obyčejnou budovu.

Zdroj: VLM

Bazén, sauna a výhled na Prahu

Pohled do interiéru pak prozradí, že ve vybavení bytového domu nechybí bazén, sauna ani prostorné terasy s výhledem na celou Prahu. Dům je vybaven nejmodernějšími technologiemi, díky nimž lze ovládat osvětlení nebo třeba hudební reproduktory prostřednictvím mobilního telefonu nebo tabletu.

Výjimečnost domu Na Topolce potvrzuje i jeho vítězství v soutěži Rigips Trophy, která oceňuje budovy, při jejichž výstavbě byl použit sádrokarton.

Upravený návrh

Původní návrh bytového domu počítal s tím, že půjde o výrazný moderní dům, který bude v ostrém kontrastu s okolní zástavbou z první poloviny 20. století. Proti tomu se však postavili místní obyvatelé, podle kterých by šlo o výrazné narušení místního genia loci. Po řadě jednání se zástupci starousedlíků se investor rozhodl návrh přepracovat.

Práce architektů

Novou podobu domu zpracovali architekti ze sdružení podnikatelů ArchiCon plus. „Konstrukce tvořená železobetonovým skeletem působí sice neobvykle, ale nepřitahuje pozornost. I přes jeho rozlehlost si jej při pohledu zdola od řeky v okolní zástavbě prakticky nevšimneme. Jeho fasáda je navíc vyvedená v tónu okolních omítek, takže do ulice perfektně zapadá,“ vysvětluje architekt Milan Nevole, který se na návrhu podílel společně s designérkou Otkou Perglovou a architektem Janem Rubešem.

Neobvyklé prvky

Výsledná podoba bytového domu je méně extravagantní než původní návrh, stále však disponuje řadou neobvyklých prvků. Jeho fasáda je například tvořena hned z několika různých materiálů.

„Na fasádě najdeme corten, dřevo či zrezivělý plech a provedení lepené i skládané keramiky. Její část je také zelená, tedy pokrytá rostlinami. Ty jsou zavlažovány dešťovou vodou, která se sbírá do akumulačních jímek,“ popsal specifika vnějšího pláště Ladislav Baštýř ze společnosti INTESTA. Budova má také extenzivní zelenou střechu, která je netradičně vyvedena v jehlanovitém tvaru.

Plně inteligentní dům

Dům nabízí velmi nadstandardní úroveň bydlení. V prvním a druhém nadzemním podlaží najdeme byty o rozloze přes 200 metrů čtverečních, ve třetím podlaží pak společné pokoje pro hosty a dvě rozlehlé terasy nabízející výhled na Prahu, od pankrácké pláně až skoro k Petřínu.

Garáže a parkovací místa jsou v prvním podzemním podlaží, ve druhém se kromě technického zázemí nachází vinotéka s barem, sauna a bazén se slanou vodou. Při návrhu a stavbě byl využit extrémně svažitý pozemek, bazén byl naprojektován tak, aby na něj z jižní strany dopadalo slunce a zároveň byl krytý před zraky sousedů.

Dům je také plně inteligentní a plně jej řídí takzvaný systém KNX, který ovládá jak chlazené stropy, podlahové vytápění či vzduchotechniku s rekuperací, tak například osvětlení a audiotechniku. Manipulovat s ním lze prostřednictvím mobilu či tabletu.

Obdivuhodný interiér

V interiéru domu najdeme řadu zajímavých detailů. „Opakujícím se motivem je tvar elipsy, který můžeme najít zejména u oken a v okolí bazénu. Pro opláštění palet těchto oken bylo třeba využít speciální ohebné sádrokartonové desky Glasroc F Riflex,” komentoval stavbu Robert Hošek ze společnosti Rigips, Saint-Gobain.

S pomocí sádrokartonu byly ostatně řešeny veškeré vnitřní prostory domu. Vzhledem k vysokým požadavkům architektonického návrhu na pevnost příček byly v mnoha případech využity vysokopevnostní sádrokartonové desky Habito H, akustický komfort zajistilo využití modrých akustických desek. V bazénu a přilehlých místnostech s vyšší vzdušnou vlhkostí byly zase instalovány desky Glasroc H.

Ocenění projektu: Díky originalitě, novátorskému přístupu k řešení interiéru i vysoké technologické úrovni získal bytový dům Na Topolce v roce 2022 první cenu v soutěži Rigips Trophy.

Zdroj: Dům & Zahrada, Rigips, Saint-Gobain, ArchiCon plus