Ďáblův dům (Diablo House) v Kalifornii byl původně jednopatrovým domem, který přestal stačit potřebám jeho majitelů. Projekt Terry & Terry Architecture zahrnoval doplnění rezidenčního křídla k již existujícímu jednopatrovému objektu. Nová dvoupatrová část je s původním domem propojena v ostrém úhlu, spojuje jej s venkovní krajinou a poskytuje nádherné výhledy.

Zdroj: VLM

Povedená přístavba

V nové části je umístěna přízemní kuchyň, jídelní část a společné mediální prostory. Nad nimi se kolem svahu vznáší nové apartmá s hlavní ložnicí, které umožňuje výhled na okolní kopce. Jádro domu je propojeno s venkovními obytnými prostory prosklenými stěnami od podlahy ke stropu. Skleněné stěny jsou zakřiveny kolem hlavní terasy a umožňují výhled z hlavních obytných místností do otevřené krajiny. Výhled lemují hluboké převisy a chrání interiér před intenzivním letním sluncem.

Nová kuchyň a jídelní část se vstupem na terasu spojuje přístavbu s přilehlým křídlem. Samostatné apartmá pro hosty, umístěné pod terasou, je situováno ve svahu a okolí zachovává obyvatelům dostatek soukromí. Apartmá je plně vybaveno, je napojeno na hlavní budovu, ale zároveň nabízí využití samostatného vchodu. Toto řešení umožňuje širší rodině či starším rodičům bydlet na místě a zároveň si zachovat tolik nezávislosti, kolik se jim zlíbí.

Změna původní budovy

Původní budova je plně věnována ložnicovým apartmánům. Do severního konce svahu je zasazena nová konstrukce garáží. Návrh budovy zahrnuje mnoho pasivních a aktivních udržitelných konstrukčních prvků.

Jižní a severní fasády jsou široce otevřené, aby umožnily pasivní solární vytápění v zimním období, celoročně využívají přirozené denní světlo. Hluboké převisy pak poskytují dostatek stínu v letním období. Vysoce účinná pěnová izolace střechy a stěn vyrovnává nadměrné teplo v létě a zabraňuje nadměrným tepelným ztrátám v zimě.

Využití solární energie

Orientace střechy umožnila integrovat velkorysé fotovoltaické panely a solární panely pro ohřev vody. Společně se systémem zachycování dešťové vody a jejího následného využití je dům vybaven tak, aby dokázal dokonale využít téměř všechny energetické a vodní potřeby.

Podle zjištěných údajů obyvatelé domu jen zřídka využívají topení a klimatizaci. Zimní teploty výrazně neklesají a dům vystačí jen s minimálním přitápěním. V letním období může dům využívat pasivní větrání, a přestože jsou venkovní teploty poměrně vysoké, není třeba využívat klimatizační systém, který je však připraven zvládnout chlazení i v dlouhotrvajících vedrech. Fotovoltaické panely mohou produkovat dostatek elektřiny pro domácí použití a pro všechna elektrická vozidla.

Údaje o realizaci projektu

  • Projektová plocha: 6 410 m²
  • Podlahová plocha: 613 m²
  • Typ budovy: obytný dům
  • Realizace: rok 2022
  • Konstrukční tým: Ivan Terry, Alex Terry, Naomi Hansen
  • Návrh konstrukce: Pokročilé strojírenství, Justen Peek
  • Stavba: 361 Construction, Sasha Saratlija

Terry & Terry Architecture kombinuje inovativní architektonickou teorii a praxi. Firma se ve spolupráci s dalšími profesionály v oblasti designu podílí na designových konceptech, které sahají od soukromých alternativních domů až po urbanistický design. Ve snaze zlepšit zastavěné prostředí se zapojila do výzkumu koncepcí v budoucích infrastrukturách, které integrují architekturu a urbanistické plánování. Za uskutečněnou práci získala skupina četná regionální a celostátní ocenění. Firma má bohaté zkušenosti jak se stavbou, tak s realizací projektů.

Zdroj: www.v2com-newswire.com, terryandterryarchitecture.com/