Jedním ze zajímavých projektů otevřené kanceláře pro menší skupinu spolupracovníků jsou nové prostory společnosti AODA v Tchaj-pej na Tchaj-wanu. Nacházejí se ve zvýšeném přízemí několikapatrové budovy, mají vlastní vchodová vrata s dveřmi do předzahrádky s desítkami rostlin v květináčích, ze které se po několika schodech dostanete k prosklené skleněné stěně se vstupem do interiéru.

Zdroj: VLM

Kouzlo protikladů

Ruch ulice necháte za sebou, postoupíte pár kroků po tmavé podlaze a začnete se rozhlížet. Do oka vám padnou bílé stěny s tmavými policemi, zaujme vás jedna obnažená betonová stěna bez štuku, ale také stylové a moderní vybavení konferenční místnosti s proskleným stolem a pohodlnými židlemi.

Pracovní prostor s tmavými stoly, ergonomickými židlemi a monitory připevněnými na posuvných ramenech je ve vedlejší pracovní místnosti.

Budiž světlo

Světlo dopadající zvenku velkoplošným oknem a dveřmi doplňují i paprsky procházející bočním oknem. Nebrzdí je neproniknutelné zdi, ale můžou prostoupit vkusnými vlnovitými průsvitnými deskami.

V ranních a večerních hodinách a v době horších světelných podmínek potřebu osvětlení přebírají bílé závěsné lampy společně s bodovým osvětlením z černých a mosazných svítidel. U stolku s malou kuchyňskou linkou svítí i nástěnná lampa s dlouhým štíhlým ramenem. Podobná stolní lampa je v blízkosti dvojice křesel pro návštěvníky a zákazníky.

Zvolený design představuje harmonickou směs tradiční a současné estetiky, propojuje východní i západní styly a kulturu. Ve vizuálně působivém prostoru je spousta citlivě umístěných doplňků. Na stěnách jsou na policích vzorky materiálů, dlaždic a lišt, před průsvitnou stěnou u konferenční místnosti našly své místo keramické sošky zvířat. Místo pohádkové Sněhurky a sedmi trpaslíků vsadili designéři na jednu kočku a devět psů.

Geometrie propojuje

Celý prostor je uspořádaný, propojený, vzdušný a provázaný geometrickými prvky, které nebyly vybrány náhodně. Obdélníkové stoly mají trojúhelníkové nohy, kulaté okno vstupní branky ve zvětšené verzi umožňuje boční průhled z kanceláře.

Při rekonstrukci kanceláře byly použity ekologické materiály. Patří k nim například barva, která chrání kostru budovy, místo chemických barev na dřevo byly zvoleny neagresivní přírodní oleje.

Dříve zmíněné průsvitné příčky zlepšují světelné podmínky, osvětlení je zajištěno nízkoenergetickými lampami. Množství pokojových rostlin přispívá k čištění vzduchu, okysličování a přirozenému ochlazování, podporuje tělesnou a duševní rovnováhu, zmírňuje stres a zvyšuje efektivitu práce a soustředění.

Elegantní černobílá kombinace

Při prohlížení snímků exteriéru si jistě všimnete černobílého psa plemene border kolie, který skvěle zapadá do černobílého konceptu kanceláře. Ocitl se v kanceláři náhodou, byl to výběr fotografa, nebo je prostor jeho druhým domovem?

Zeptali jsme se architektů z AODA Design a potvrdili nám, že pes je členem týmu. Anny Hong jej má od studií vysoké školy, doprovází ji už 16 let a jeho barva občas příznivě ovlivňuje výběr barevných kombinací.

Údaje o projektu

  • Autor: AODA Design
  • Místo projektu: Tchaj-pej, Tchaj-wan
  • Rozloha kanceláří: 70 m²
  • Rozloha celého projektu: 80 m²
  • Rok dokončení: 2022

AODA Design se při své práci snaží o sloučení východní kulturní estetiky s moderním designem se zaměřením na originální, syrové textury a zajímavé detailní prvky. Pevně věří, že interiérový design vytváří krásné prostory a ovlivňuje kulturní emoce a kvalitu života. AODA Design poskytuje komplexní návrhová řešení pro rezidenční, komerční a kancelářské prostory a přizpůsobuje jedinečné plány tak, aby vyhovovaly potřebám a očekáváním klientů.

Zdroj: Dům & Zahrada, AODA Design, BowerBird