Na jaře 2020 přišel do pražské architektonické kanceláře archicraft noblesní pár s vizí prostorově skromného domku, který by jim poskytl klidné útočiště v přírodě, únik z každodenního ruchu a shonu velkoměsta. Hledali komfortní útočiště, kde namísto burácení tramvají šumí stromy a kontakt s přírodou je bezprostřední.

Zdroj: VLM

Oblast, kterou si pro svou chatu vybrali, má zcela unikátní atmosféru. Na místo nevede pohodlná asfaltová silnice, ale vcelku rozverná cesta, která už sama o sobě proměňuje vnímání. Dále od starostí velkoměsta, blíže k přírodě, přepínáme na jiný režim.

Omezeni prostorem

Místní regulace určila maximální zastavěnost a výšku stavby, čímž bylo zadání značně limitováno. Archetypální podoba chaty byla zvolena s ohledem na zástavbu okolního prostředí a její vertikalitou se podařilo zdůraznit kontrast mezi stabilitou země a svobodou nebe.V okolí chaty jsou nádherné vysoké jehličnany, které architekty okouzlily, a jejich vzor se proto odráží ve fasádě, tvořené tmavě hnědými hliníkovými šablonami, které svými prolisy a tvarem připomínají šišku. Hliníkový povrch fasády zaručuje snadnou údržbu a dlouhou životnost a naplňuje zásadní požadavek na praktičnost.

Propojení s přírodou

Sounáležitost s přírodou podporují prosklené posuvné plochy, propojující obytnou část interiéru s okolím a úžasně rozšiřující pocit prostoru uvnitř chaty. Velká okna přináší nejenom krásný výhled, ale i spoustu světla pro investorku, která se na své chatě ráda věnuje malbě.

Cílem zadání bylo vytvořit prostor, který vyzařuje útulnost a teplo domova. Proto byl v interiéru hojně využit dub, konkrétně na podlahy, stěnu s krbem, jídelní stůl a židle. V ložnici a na schodišti zůstaly viditelné konstrukční CLT panely ze smrkového dřeva. Tento přírodní materiál přináší do interiéru teplý dojem domova a ušetří náklady na obklady.

CLT panely mají výhody i ve statických vlastnostech – malá konstrukční hloubka umožňuje velké rozpony a má vysokou únosnost. Jejich malá tloušťka spolu s dobrou tepelnou izolací vede k prostornějšímu interiéru. Stavbu kompletně projektovala a realizovala firma 3AE, specializovaná na dřevostavby z masivních panelů z českého dřeva.

Pohoda a odpočinek

Hlavním tématem chaty je pohoda a odpočinek a tomu musely být bezpodmínečně podřízeny i provozní potřeby a projektování všech prostor. Kuchyňská linka je začleněna do obytné zóny tak, aby působila jako její přirozená součást.

Nad linkou umístěná knihovna jako by vrůstala do stropu. Pro části skříněk byl zvolen sjednocující motiv dubového dřeva se stejnou profilací, jakou má stěna u krbu. Jídelní stůl se přirozeně včlenil mezi kuchyňské skříňky.

Podle autorů projektu je chata synergií současného designu, respektu k přírodě a praktického využití prostoru. I na malé ploše dokázali vytvořit prostor pro pohodu, odpočinek i uměleckou tvorbu.Původní chatička byla i přes naprosto miniaturní rozměry místem, kde se majitelé cítili spokojení. Při navrhování nové chaty tak měli od počátku důvěru v malý prostor, který je příjemným a útulným, je-li dobře navržený.

Studio Archicraft Pražská architektonická kancelář archicraft, vedená Tomášem Cieślou a Miroslavem Krátkým, dozrála ve studio s komplexní praxí. Její projekty v oblasti rezidenčního bydlení, kanceláří a gastro provozu, stejně tak jako návrhy veřejných prostor a budov stojí za pozornost pro originálnost návrhů a proto, že se nepodřizují samoúčelným ego-prvkům, ale akcentují Detaily, Emoce a Funkčnost. Již patnáct let jsou pro ně ale podstatná i další písmena abecedy, například Autorský vklad do co nejinspirativnějšího řešení; Bytelnost interiérových elementů navrhovaných na míru; Citlivost vůči klientům a jejich potřebám; Grafické členění prostoru podporující jeho vizuální čitelnost… a tak bychom mohli pokračovat dále až k Z.

Informace o projektu

 • Autor: Archicraft, Ing. arch. Lenka Bartoňová, Ing. arch. Miroslav Krátký
 • Projekční tým: projekční příprava 3AE, s. r. o.
 • Umístění projektu: Praha, Česká republika
 • Rok projektu: 2022
 • Rok dokončení: 2023
 • Zastavěná plocha: 48 m²
 • Hrubá podlahová plocha: 100 m²
 • Užitná plocha: 67 m²
 • Plocha pozemku: 590 m²
 • Použité materiály: dřevo – nosná konstrukce domu, okna, hliník – fasáda a střecha, nerez – komín, dub – podlahy, thermowood – fasáda a terasa
 • Značky: CLT panely: Novatop, okna: značková okna, plechové šablony: PREFA, tepelně upravené dřevo: Lunawood, ochranná čidla proti vlhkosti: Senzomatic

3AE, s. r. o. Je česká rodinná firma zabývající se individuálními architektonickými návrhy, projekcí a realizací nízkoenergetických a pasivních domů. Řeší domy od architektonické studie až po předání klíčů včetně interiérového designu a zahradní architektury. Staví domy z masivních dřevěných panelů, které jsou vyrobené v ČR z českého dřeva. Masivní dřevo využívá jako pohledové v interiéru. Z tohoto systému lze realizovat maximálně konstrukčně odvážné a moderní stavby s velikým prosklením. Firma funguje již 12 let a postavila přes 130 domů ve vysoké kvalitě.

Zdroj: Dům & Zahrada, Archicraft, Linka