Víkendové zázemí se nachází na okraji malé obce na Benešovsku uprostřed lesů. Je tady božský klid, přitom kousek od Prahy – cesta majitelům zabere delší půlhodinku. Zato rekonstrukce chaty, jejímž cílem bylo změnit malé podkroví v regulérní patro, trvala o poznání déle.
Zhruba půl roku architekti Roman Kučírek a Jan Komárek z ateliéru 3K Architects řešili projekt, další půlrok se stavělo a zařizovalo. Proměna byla hotová téměř přesně do roka a do dne.
Čas si žádal změnu
Důvod k rekonstrukci chaty dal sám čas. Jak děti majitelů rostly, vyvstala potřeba dalších pokojů i hygienického zázemí a také chtěli nabídnout svým blízkým místo, kde budou mít soukromí. Proto plánovali odstranit podkroví s jednou menší místností a místo něj postavit celé patro.
„Navíc jsme podkroví propojovali se zadní terasou, k níž jsme přidali venkovní ocelové schodiště s výpletem z ocelové sítě. Zajišťuje samostatný a pohodlnější vstup k nově vybudovaným pokojům a také usnadnilo stěhování nábytku. Celou chatou se totiž vine původní točité schodiště, nicméně postel přes něj nevynesete,“ vysvětluje Roman Kučírek. Přepočítáno na metry čtvereční se díky rekonstrukci zvětšila užitná plocha podkroví téměř čtyřnásobně.
Minulost s přítomností
Původní vzhled sázel na kámen (suterén) a cihelné tvárnice (přízemí a malé podkroví). Kamenné zdivo představuje jeden z hlavních prvků, proto ho architekti chtěli nechat přiznané. Podkrovní patro navrhli jako lehkou dřevěnou konstrukci kvůli snazší montáži a také s ohledem na co nejmenší zatížení základů.
Nová střecha je z falcované krytiny od Ruukki, a i to má svůj důvod, vlastně dva: estetický (moderní vzhled) i praktický (nízká hmotnost). Každého příchozího uchvátí také fasáda z opalovaného dřeva sjednocující objekt s novou dostavbou. Dřevo se opalovalo starou technikou yakisugi (též shou-sugi-ban), ta kromě „spáleného“ designu slibuje, že takto opracovaný materiál bude trvanlivý, odolný, bezúdržbový a pohledově vděčný.
Více světla
Totéž platí o celoproskleném štítu od Vekry. „Klientům jsme navrhovali vícero řešení exteriéru. Jedno z nich počítalo s dalším balkonem s velkorysým výhledem do krajiny, na druhou stranu by se tím zmenšily pokoje v podkroví. Dále jsme zvažovali materiál fasády i jakým směrem ho klást.
Do jaké míry použít sklo ve štítech – zda si dovolit celoprosklení, nebo navazovat na formáty oken v přízemí. Jestli volit střechu s přesahy, či bez nich a tak dále. Nakonec po několika diskusích s klienty zvítězila verze celoproskleného štítu se střechou s přesahy. Ty chatu opticky snižují, což se jeví jako plus při pohledu ze zahrady. Dům je totiž situovaný ve svahu,“ říká architekt Jan Komárek. Celoprosklení štítu současně lépe prosvětluje pokoje v podkroví.
Podívejte se na výsledek, je opravdu parádní:
Potenciální rizika
Na první pohled se chata zdála v pořádku, až při bližším prozkoumání architekti objevili několik komplikací. „Jednu z nich představoval stávající kamenný komín, který prochází přes podkroví. Nakonec jsme ho nechali přiznaný, což nebylo konstrukčně jednoduché. Další potenciální riziko představovalo zdivo přízemí, jež jsme potřebovali zateplit. Jde o starší cihelné tvárnice, proto je odborník na měření radonu podrobil důkladnému zkoumání. Trvalo 19 dnů a naštěstí potvrdil, že směrná hodnota příkonu prostorového dávkového ekvivalentu nebyla překročená. Díky tomu se dalo zdivo zachovat a mohlo se pokračovat s navazujícími konstrukcemi přímo na něj,“ uvádí Roman Kučírek.
Po konzultaci se statikem architekti navrhli nový železobetonový obvodový věnec. Ten nese stropní konstrukci z lehkých prvků ze dřeva a dřevovláknitých desek. Dalším oříškem k rozlousknutí se stala doprava materiálu na stavbu; příjezdová komunikace ve svahu s poměrně ostrými zatáčkami nedala stavební firmě nic zadarmo. Ani stromy v blízkosti cesty situaci neulehčovaly.
Stavitel se musel popasovat rovněž s tradičním problémem – po demontáži původního podkroví zajistit odkrytá podlaží před větrem a ochranu objektu před vodou. Architekti na stavbě fungovali také jako autorský dohled, současně si majitelé zajistili technický dozor.
Technické detaily
Součástí chaty byl asymetricky řešený balkon, který z čelní fasády míří doprava. Autoři projektu ho zachovali, jen doplnili novou dřevěnou podlahu a nerezové zábradlí se sítí. Navíc se na balkon dá dostat i skrz boční, nově opravené exteriérové schodiště.
Přízemí a dostavěné podkroví získalo zateplení, pak přišla na řadu fasáda s opalovaným dřevem. Okna v patře barevně vycházejí z oken v přízemí a suterénu, které si klienti nechali vyměnit dříve, než oslovili architekty. Ti tudíž dodrželi danou světle šedou barvu okenních rámů.
Na návštěvě
Kdyby vás majitelé pozvali k sobě domů, do patra se dostanete po točitých schodech. Původní ocelové schodiště s dřevěnými nášlapy zůstalo, jen se prodloužilo do nového podkroví. Tady vás okouzlí otevřený krov s pohledovými konstrukcemi dřevěných vaznic a krokví.
Obě koupelny jsou prosvětlené díky konstrukci vikýřů v sedlové střeše s klasickými okny, čímž přivádějí více světla i více prostoru. Jedním z krajních pokojů prochází přiznaný komín z kamene, který tvoří jeho dominantu. Prostřední pokoj se zase může pochlubit maximální výškou a nejlepším výhledem do zahrady.
Stylově se vybavení celého podkroví řešilo v souladu se zabydleným interiérem. Některý nábytek se vyráběl na míru, většinu však vybrali investoři, což je i případ osvětlení. V patře se nacházejí dvě koupelny a dvě oddělené toalety, opět zařízené především v režii majitelů. Ale i na architekty v interiéru něco zbylo.
Lité podlahy značky Pyroex usnadňují údržbu (nemají spáry), pohledově čisté dveře z CPL laminátu značky Vekra jsou v souladu se seversky řešeným interiérem. Veškeré rozvody v domě jsou nové a přibylo tepelné čerpadlo, které je pro fungování stavby zásadní. Když totiž dům funguje, jak má, o to více vynikne vše ostatní – včetně atmosféry a kouzelného okolí.
Ing. arch. Roman Kučírek, Ing. arch. Jan Komárek
Ateliér 3K Architects má sídlo v Pardubicích, ale působí po celé republice. Stojí za ním architekti Roman Kučírek a Jan Komárek. Mají jeden cíl: chtějí, aby se jejich klienti ve svém novém bydlení cítili skvěle a aby cesta k němu byla co nejjednodušší, proto se sami postarají o vše složité. Pro architekty z 3K Architects je typické, že pracují s malým počtem klientů. Díky tomu se jim mohou opravdu věnovat a vznikne perfektní výsledek.
Základní údaje
- Architekt a projektant: Roman Kučírek, Jan Komárek, 3K Architects
- Zastavěná plocha: 95 m2
- Užitná plocha podkroví: 77 m2
- Konstrukce podkroví: lehká dřevěná konstrukce
- Zateplení: minerální izolace
- Fasáda: provětrávaná, obklad z opalovaného sibiřského modřínu
- Střecha: falcovaná krytina a oplechování z lakovaného hliníku
- Okna: dřevohliníková
- Vnitřní dveře: laminátové bezfalcové
- Podlaha: litá
- Vytápění: tepelné čerpadlo, v podkroví elektrické podlahové topení
Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům & Zahrada č. 10/2023.
Zdroj: Dům & Zahrada, Ateliér 3K Architects