Při cestě střední částí severního ostrova Nového Zélandu můžete zažít řadu překvapení, ale jen těžko byste očekávali, že na břehu jezera Taupo uvidíte "šumperák". Tenhle jednopatrový rodinný dům s pultovou střechou, vystupujícím balkonem, ukončeným šikminami, je v mnoha variantách k vidění v řadě českých vesnic a měst a má bohatou historii.
Ale jak se mohl ocitnout až na Novém Zélandu? Vyměnili jsme si pár informací s jeho tvůrci a tajemství jsme odhalili. Není to šumperák, ale rekreační dům označený v projektu jako G House Taupo.
O šumperáku architekti z Wellingtonu nikdy v životě neslyšeli a poděkovali nám za pár obrázků a informací, které jsme jim poslali. Na oplátku nám prozradili podrobnosti o rekreačním objektu, který se nám tolik zalíbil.
Dům u jezera
Na dlouhém a úzkém pozemku stojí patrový dům, jehož místnosti jsou uspořádány tak, aby nabídly skvělý výhled na jezero a zároveň zachovaly uživatelům maximum soukromí. Čelní strana rekreačního objektu kombinuje velkoplošná skla a posuvné dveře jak v přízemí, tak v prvním podlaží.
Ze všech míst je krásný výhled na jezero Taupo, pootevřená okna nebo dveře dovolují nadechnout se čerstvého vzduchu a obdivovat klidnou okolní přírodu.
Světle šedá stěna v horní části čela budovy přechází do odstínů světle zelené v přízemí. Po stranách budovy a na terase byl použit tmavě hnědý venkovní lak. Vnitřní stěny budovy byly vymalovány bíle, jen v některých částech se majitelé rozhodli pro světlou okrovou barvu.
Podívejte se, jak to v téhle lokalitě na Novém Zélandu vypadá. Je to ráj na Zemi:
Rozdělení prostoru
Hlavní obývací prostor je propojen s přízemní terasou. Je členěn na místo s televizí, knihovnou a policí, na druhé straně prosklené místnosti je kuchyňská linka s troubou a mikrovlnkou, lednicí a spotřebiči pro přípravu kávy, čaje a sendvičů. Před linkou je centrální ostrůvek s dřezem a nedaleko něj jídelní stůl s židlemi a lavicí.
V zadní části přízemí je prostorná ložnice a v horním patře další ložnice, dále víceúčelový prostor s terasou a pergolou. Dřevěné podlahy na terasách jsou v tmavším hnědém odstínu, vnitřní podlahy, zčásti kryté kobercem, jsou podobně jako schodiště ve světlém dřevě.
Pohodlné sedáky se zeleným čalouněním najdete na terasách a u oken v přízemí i v patře. Ze všech míst můžete sledovat překrásné okolí.
Dům typu "šumperák", pojmenovaný po šumperském projektantovi Josefu Vaňkovi, byl nejstavěnějším domem v Československu, s první realizací v roce 1966 a pokračující popularitou do konce osmdesátých let. Jeho projektant má v evidenci asi 4700 prodaných plánů, ale odhaduje se, že jejich skutečný počet může dosahovat až 20 tisíc. Šumperáky byly oblíbené u mladých rodin toužících po moderním bydlení, přestože jejich konstrukce narušovala charakter tradičních vesnic. V současnosti se tyto domy nacházejí nejen v Česku, ale také na Slovensku, v Polsku, u hranic s Německem, a dokonce i v Lucembursku. I když byl poslední šumperák v Čechách postaven v roce 1986, zájem o něj se znovu oživil po vyjití knihy fotografa Tomáše Pospěcha, který mapoval historii těchto ikonických domů.
Dům byl navržen podle standardů pasivního domu, aniž by byl certifikován. Pro vytápění nepotřebuje mnoho energie, zůstává teplý a komfortní i při sezónních teplotních výkyvech v Taupo. Za objektem je místo pro zahradní grilování.
Podle vyjádření architekta Geralda Parsonsona ze společnosti Parsonson Architects chtěli vlastníci dům, který by byl uvolněný, neformální a hravý, snadno udržovatelný, teplý a praktický. Dům se stal skvělým místem pro trávení volného času, setkávání s rodinou a přáteli. Nabízí prostor pro rekreační vyžití, ale také místo pro uložení člunu, kol a lyží.
Údaje o projektu
- Velikost projektu: 240 m2
- Velikost pozemku: 900 m2
- Počet podlaží: 2
- Datum dokončení: 2021
Společnost Parsonson Architects byla založena ve Wellingtonu v roce 1987 současným ředitelem Geraldem Parsonsonem. Od svého založení do současnosti jsou všichni její členové vedeni vášní vytvářet architekturu, která by odpovídala jedinečnému novozélandskému kontextu. Na počátku činnosti se Parsonson Architects zaměřovali na individuální domy, v poslední době jejich projekty zahrnují vícebytové, komunitní, komerční, pohostinské, vzdělávací a soutěžní projekty napříč různými typologiemi budov a měřítky projektů.
Někdy milovaný, jindy možná nenáviděný či zatracovaný šumperák má určité nezaměnitelné kouzlo. Může stát v Čechách nebo jeho podobu můžete spatřit o tisíce kilometrů dál. Může mu být téměř šedesát nebo jen pár let. Mám dojem, že bude mít pořád dost obdivovatelů.
Zdroj: Parsonson Architects