Zahradní domek mohl mít formu nezajímavé budovy s plochou střechou, kterou byste možná snadno zaměnili za kůlnu na nářadí, dílnu se sekačkou nebo malý sklad dřeva. V místě, kde před pár lety stály malé fotbalové branky pro trénink kopané, však vzniklo něco jiného.
Majitelka pozemku si přála vytvořit ve spodní části zahrady místo, kde by mohla poskytovat svým klientům odborné psychologické poradenství. Mělo jít o přívětivé domácí prostředí, kde by se měl každý cítit uvolněně a pohodlně.
Autoři projektu si prohlédli místo, vypořádali se s omezením plánované výšky budovy (neměla výrazně převyšovat okolní prostor a úroveň horní části zahrady) a začali vymýšlet první koncepty zahradního domku.
Od začátku bylo jasné, že půjde o dřevostavbu, která bude dobře zapadat do celého prostředí, materiálem naváže na blízký park se stoletými stromy, nebude jej rušit výraznou barvou a nebude nijak vyčnívat.
O pár metrů výš
Výhodou svažitého pozemku byla možnost zpracovat stavbu s vyšší střechou, než by tomu bylo na rovné zahradě. Výška budovy od podlahy ke stropu je kolem 5 metrů, kombinace střešních a bočních oken a dvojitý vstup poskytují dostatek denního světla a nikdo se v tomto prostoru necítí stísněně. Výhled na oblohu a koruny stromů v blízkém parku pocit klidu výrazně zvyšují.
Dřevo v mnoha barevných odstínech je přiznáno v exteriéru i interiéru. Někde se objevuje jako namořené a nalakované fošny s přiznanou kresbou (černá venku, bílá uvnitř), jinde je vidět světlejší odstín odkryté překližky na stropě nebo tmavší barva v otevřených policích na knihy nebo na podlaze.
Pro klid na práci
Další barvou, kterou v interiéru rozhodně nepřehlédnete, je žlutá. Na přání klientky byla v interiéru použita v několika odstínech, symbolizuje optimismus, radost a štěstí. V její práci výrazně přispívá k vytvoření klidné a důvěrné atmosféry.
Vybavení interiéru bylo zvoleno s cílem zajistit majitelce i jejím klientům dostatek klidu a soukromí při poskytování poradenských psychologických služeb. Vpravo za vchodem je umístěn pracovní stůl a police s knihami.
Za ním je otevřený prostor se sedačkou, dvěma křesly a dvojicí malých stolků. Na levé straně za vchodem je malá kuchyňská linka s chladničkou, oddělená místnost s toaletou, umyvadlem a sprchový kout.
Zahradní domek byl postaven tak, aby byly jeho hranice vzdáleny nejméně 2 metry od každé strany pozemku (omezení platná ve Velké Británii). V zimě je domek vytápěn kamny na dřevo, v letních měsících je chlazen větrákem nebo klimatizací. Pro přístup k domku využívají klienti boční vstup do zahrady, který jim zajišťuje více soukromí než cesta od hlavní budovy ve vrchní části pozemku.
Údaje o projektu
- Architekt: MW Architects, Melissa Robinsonová / RIBA Architekt, ředitel
- Stavba: E&C Building Design Ltd
- Způsob stavby: Betonový základ, lehký ocelový rám, izolovaná dřevostavba
- Rok dokončení: 2021
- Místo projektu: Londýn, Anglie, Velká Británie
- Zastavěná plocha: 50 m2
- Cena stavby: 100 000 britských liber (cca 2 750 000 Kč v době stavby)
Zdroj: Dům a Zahrada, MW Architects