Zahradní domek mohl mít formu nezajímavé budovy s plochou střechou, kterou byste možná snadno zaměnili za kůlnu na nářadí, dílnu se sekačkou nebo malý sklad dřeva. V místě, kde před pár lety stály malé fotbalové branky pro trénink kopané, však vzniklo něco jiného.

Zdroj: VLM

Majitelka pozemku si přála vytvořit ve spodní části zahrady místo, kde by mohla poskytovat svým klientům odborné psychologické poradenství. Mělo jít o přívětivé domácí prostředí, kde by se měl každý cítit uvolněně a pohodlně.

Autoři projektu si prohlédli místo, vypořádali se s omezením plánované výšky budovy (neměla výrazně převyšovat okolní prostor a úroveň horní části zahrady) a začali vymýšlet první koncepty zahradního domku.

Od začátku bylo jasné, že půjde o dřevostavbu, která bude dobře zapadat do celého prostředí, materiálem naváže na blízký park se stoletými stromy, nebude jej rušit výraznou barvou a nebude nijak vyčnívat.

O pár metrů výš

Výhodou svažitého pozemku byla možnost zpracovat stavbu s vyšší střechou, než by tomu bylo na rovné zahradě. Výška budovy od podlahy ke stropu je kolem 5 metrů, kombinace střešních a bočních oken a dvojitý vstup poskytují dostatek denního světla a nikdo se v tomto prostoru necítí stísněně. Výhled na oblohu a koruny stromů v blízkém parku pocit klidu výrazně zvyšují.

Dřevo v mnoha barevných odstínech je přiznáno v exteriéru i interiéru. Někde se objevuje jako namořené a nalakované fošny s přiznanou kresbou (černá venku, bílá uvnitř), jinde je vidět světlejší odstín odkryté překližky na stropě nebo tmavší barva v otevřených policích na knihy nebo na podlaze.

Pro klid na práci

Další barvou, kterou v interiéru rozhodně nepřehlédnete, je žlutá. Na přání klientky byla v interiéru použita v několika odstínech, symbolizuje optimismus, radost a štěstí. V její práci výrazně přispívá k vytvoření klidné a důvěrné atmosféry.

Vybavení interiéru bylo zvoleno s cílem zajistit majitelce i jejím klientům dostatek klidu a soukromí při poskytování poradenských psychologických služeb. Vpravo za vchodem je umístěn pracovní stůl a police s knihami.

Za ním je otevřený prostor se sedačkou, dvěma křesly a dvojicí malých stolků. Na levé straně za vchodem je malá kuchyňská linka s chladničkou, oddělená místnost s toaletou, umyvadlem a sprchový kout.

Zahradní domek byl postaven tak, aby byly jeho hranice vzdáleny nejméně 2 metry od každé strany pozemku (omezení platná ve Velké Británii). V zimě je domek vytápěn kamny na dřevo, v letních měsících je chlazen větrákem nebo klimatizací. Pro přístup k domku využívají klienti boční vstup do zahrady, který jim zajišťuje více soukromí než cesta od hlavní budovy ve vrchní části pozemku.

Údaje o projektu

  • Architekt: MW Architects, Melissa Robinsonová / RIBA Architekt, ředitel
  • Stavba: E&C Building Design Ltd
  • Způsob stavby: Betonový základ, lehký ocelový rám, izolovaná dřevostavba
  • Rok dokončení: 2021
  • Místo projektu: Londýn, Anglie, Velká Británie
  • Zastavěná plocha: 50 m2
  • Cena stavby: 100 000 britských liber (cca 2 750 000 Kč v době stavby)

Zdroj: Dům a Zahrada, MW Architects