„Myslím si, že máme s manželkou výhodu v tom, že jsme oba vyrostli v domech. Navíc jsme před stavbou spolu několik let žili na různých místech, tudíž jsem měli naprosto přesnou představu, co od nového domu očekáváme,“ začíná vyprávění majitel.

„Svou roli sehrálo také to, že mám stavební firmu, takže jsem si chtěl takzvaně na vlastní kůži vyzkoušet v té době nejnovější technologie, než je budu nabízet někomu dalšímu. Ani u výběru podkrkonošské lokality jsme neriskovali, pocházím odtud, dobře to tu znám, takže jsme si prostě počkali, až bude k dispozici nejlepší pozemek.“

Aby jasnou vizi majitelů opravdu nic nezhatilo, obrátili se kvůli návrhu domu i interiéru na architekty, s nimiž je pojila předchozí spolupráce a jejichž tvorbu dobře znají. Navíc na projekt nespěchali, vyvíjel se postupně téměř čtyři roky.

Jaké jsou zkušenosti s pasivními domy v zahraničí?

Zdroj: Youtube

Ideální pozemek

Volbu pozemku jako mimořádně vhodnou pro pasivní dům potvrzuje jeho tvůrce Jiří Kobr ze společnosti Pasivní domy Hradec Králové: „Ačkoli předpokládám, že majitelé místo vybírali především kvůli poloze a krásnému výhledu, povedlo se jim najít pozemek s ideálními vlastnostmi pro stavbu pasivního domu, který si přáli. Důležitá je totiž nejen orientace světových stran, ale stavebním výpočtům nahrává i vyšší poloha v Podkrkonoší.“

Touha majitelů po pasivním domě ovlivnila i jeho podobu. Budova je totiž rozdělená na obytnou a servisní část, pomyslnou hranici tvoří chodba s proskleným stropem. „Nevytápěná část za chodbou, tedy garáže, wellness, technické a úložné prostory, je navíc částečně zakopaná do země, takže její temperování nestojí tolik peněz.

Naopak prostory na bydlení se vším, co se denně používá, jsou kompaktně u sebe v zateplené části domu,“ vysvětluje Jiří Kobr. „Při prvních schůzkách s klienty se snažím zjistit, jak žijí a co preferují, zda chtějí mít kuchyň zvlášť a toaletu v koupelně, nebo naopak oddělenou, či jaké mají rádi materiály.“

Vila je vybavena vzduchotechnikou, rekuperací a fotovoltaikou s ukládáním energie do baterií a v době před pár lety, kdy se dům stavěl, unikátním tepelným čerpadlem rakouské firmy Drexel und Weiss, které má veškerou technologii v jedné jednotce, a navíc se dá propojit se systémem chytré domácnosti Loxone.

Chcete vědět o tomto pasivním domu víc?

  • Důraz na přirozenost a detail
  • Dispozice a rozložení domu
  • Jak zachovat výhled do kraje
  • Volby barev a materiálů
  • Zahrada, bazén a jezírko
  • Přesuny místností a vybavení
  • Informace ke stavbě a materiálům

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v prosincovém čísle časopisu DŮM & ZAHRADA, které vychází 16. listopadu.

Zdroj: Dům & Zahrada