Vlastina Svátková je slovenská herečka a spisovatelka, žijící od roku 2002 v Praze. Má za sebou řadu filmových rolí (Ženy v pokušení, Gangster KA, Smečka, Dům na samotě, Fair Play) a zahrála si řadu postav v seriálech (První republika, Nevinné lži, Tajné životy, Přešlapy, Jenny nebo Dobré zprávy).

Zdroj: VLM

Studium a psaní

Vystudovala pedagogiku na Univerzitě Komenského v Bratislavě a masmediální komunikaci na Univerzitě sv. Cyrila a Metoda v Trnavě. Má bohaté zkušenosti s psaním článků a fejetonů do časopisů, umí se skvěle vyjadřovat na sociálních sítích. Je také úspěšnou autorkou knih (Modrý slon, Sama sebou a Prostor pro duši).

Na svých webových stránkách přiznává, že toužila být popelářkou, dnes sbírá umění a tvoří oblečení, které touží nosit. Navíc vytváří šperky z přírodních drahokamů a polodrahokamů, vložených do zlata. Mohla se zmínit i o tom, že má ráda zahradu, dokáže si řadu věcí nejen naplánovat, ale také sama nebo s pomocí přátel realizovat a dovést do konce. Přesvědčili jsme se o tom při naší návštěvě.

Procházka po zahradě

Prvním ze zajímavých zastavení byla terasa s grilem, která tvoří v podstatě druhý obývák a Vlastina na ní ráda tráví hodně času. Je to zóna relaxace, oddechu a klidu, která je před sluncem a deštěm chráněna pergolou s lamelovou střechou, jejíž lamely se dají naklápět a uzavřít.

Vedle pergoly jsou Vlastiny oblíbené květiny. Patří mezi ně pivoňky, hortenzie a mezi nimi levandule. Od záhonu s květinami jsme se postupně přesunuli do zóny vody, tedy k bio bazénu, ve kterém je čistá voda bez chemie a soli. Čištění zajišťují rostliny a rybičky v zadní propojené části bazénu. Vedle bazénu je místo pro odpočinek s lehátkem a s velkými květináči. Za bazénem vytvořil Vlastin přítel zahradní domek.

Můžete se najíst a ohřát

V další části zahrady je takzvaná zóna ohně. Je to místo s ohništěm a grilem, kde je možné zapálit oheň, trochu se ohřát, opékat přitom špekáčky nebo grilovat. Překvapením je kotlík na guláš, ale i ten se dá na ohništi uvařit.

Na hranicích zahrady roste břečťan, který se Vlastině již od dětství líbí a zahradu si bez něj nedokázala představit. Velkou radost má majitelka zahrady z obrovského stromu Nigra (slivoň myrobalán), který na jaře hojně a intenzivně kvete a je obsypaný růžovými kvítky. Trochu připomíná květy sakury. V letních dnech pak díky široké koruně poskytuje příjemný stín.

Reznoucí krása

Umění vkusně umístěné do prostoru je zastoupeno zajímavou sochou, která je vyrobena z cortenu. Tato dlouhověká bezúdržbová ocel rychle patinuje a vypadá jako rezavá, skvěle tak zapadá do malých zákoutí i větších ploch.

Návštěvu zahrady Vlastiny Svátkové jsme ukončili pohledem na odpočinkový prostor před pokoji jejích synů. Každý z nich má před pokojem vydlážděný prostor se sedacím nábytkem, kde si mohou v klidu odpočinout.

Zdroj: Dům & Zahrada, vlastina.com