Stručný souhrn z článku:

  • Zahradní architektura spojuje umění, stavitelství a botaniku, s důrazem na rostliny. Třeba jehličnany v zahradě mohou působit jako ztástěna, soliutér i jako umění.
  • Jehličnany mohou oživit zahradu, ale je důležité vybrat vhodné druhy a umístit je správně.
  • Tyto stromy mají neměnný vzhled a nejlépe se hodí do moderních nebo přírodních zahrad s rozvolněnou korunou.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Zahradní architektura je všestranný obor, který spojuje umění se stavitelstvím a botanikou. Právě rostliny jsou jedním z nejoblíbenějších výrazových prvků. V našich luzích a hájích prošla zahradní architektura dost bouřlivým vývojem.

Jak mohou jehličnany přeměnit vaši zahradu? Podívejte se:

Zdroj: Youtube

Možná si pamatujete, že se jehličnany všech možných forem, barev i velikostí vyskytovaly ve velkém jak ve veřejné zeleni, tak na rodinných zahradách. Postupem času je ale vystřídaly listnaté dřeviny, které nejsou podrobeny takové kritice.

Pozor na správné umístění

Každá zahrada je originál, do jejíž podoby se ve velké míře promítá umístění. U pravé české zahrady je potřeba nejprve zjistit, jestli ji ovívá chladnější horský vánek, nebo leží ve vinařské oblasti a je celé léto zalitá ostrým sluncem.

I laik často pozná, že do některých oblastí jehličnany ve velkém prostě nepatří. V tuzemských zeměpisných šířkách totiž přirozeně rostly v nadmořské výšce nad 1 000 metrů nad mořem. Níž se dostaly až cílenou výsadbou jako lesnická dřevina.

Právě v tomto bodě nastává první problém. Pokud typicky vysokohorské jehličnany vysadíte do nadmořské výšky, kde se daří i teplomilné středomořské vegetaci, nastanou dva efekty. Jehličnany sem logicky nepatří, a navíc se jim tu nebude dařit.

Majitelé by proto měli důkladně řešit, jaké druhy a v jakém množství zvolit, aby zahrada i s jehličnany byla perfektně sladěná a na první pohled nevybočovala z rázu dané lokality.

Četná pro a proti

Pokud se zahrada nenachází v podhorské nebo horské lokalitě, jehličnany by na ní spíš neměly převažovat. Výsledná působnost těchto dřevin je hodně závislá na výběru. V každém případě jsou to zajímavé, neskutečně variabilní i všestranné rostliny, ale mají také spoustu nevýhod.

Největším minusem je neměnný až přísný vzhled. Jen málokteré jehličnany totiž během roku projdou změnou běžnou pro opadavé listnáče. Některé odrůdy i bez tvarování tvoří kulovitou, vejčitou nebo kuželovitou korunu. Přesto i ony mají na zahradách své místo.

Výrazným vzhledem nebudou tolik dráždit spíše ve formálních nebo geometrických zahradách, kterých je však v Česku poskrovnu. Do moderních, či naopak přírodních zahrad se totiž mnohem lépe hodí jehličnany s rozvolněnou korunou. V každém z těchto případů však platí všeho s mírou.

Příjemně oživí

Ačkoliv některé jehličnany mohou vypadat neměnně, jiné zase trochu přísně, najdete mezi nimi druhy vhodné právě pro váš pozemek. Některé dosahují gigantických rozměrů. Hodí se tedy jako solitéry nebo jako součást okrasného lesa jen do těch největších zahrad, kde několik desítek metrů vysoký matador nebude dráždit úzkostlivé sousedy. (Článek byl redakčně krácen, jeho plnou verzi si můžete přečíst v novém vydání časopisu Dům & Zahrada.)

Chcete vědět o jehličnanech v zahradě víc?

  • Kam se hodí nízké dřeviny
  • Jaké jehličnany do zahrady zvolit
  • Výběr podle typu půdy
  • Výběr podle možností zavlažování
  • Jednobarevné a vícebarevné stromy
  • Proč jehličnany někdy mění barvu
  • Zajímavé stromy do zahrady

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v prosincovém čísle časopisu DŮM & ZAHRADA, které vychází 16. listopadu.

Zdroj: Dům & Zahrada