Skelná a minerální vata patří mezi oblíbené a často používané izolace. Tyto materiály mají úžasné výhody, ale také mohou představovat rizika pro zdraví, na která bychom měli být upozorněni.
Nebezpečí uvolněných vláken
Skelná a minerální vata jsou dva nejrozšířenější typy stavební vaty, které se běžně používají pro izolaci budov. Oba typy jsou vyrobeny z roztavených vláken křemíkových nebo čedičových minerálů, a vlákna jsou poté spojena ve vatu. Výsledkem je izolace s vynikajícími vlastnostmi. Ale je třeba mít na paměti, že výrobní proces zanechává určité množství vláken nepřilepených a uvolněných, což způsobuje nežádoucí problémy při manipulaci s těmito materiály.
Mýty a nepravdy o minerální vatě:
Bezpečnostní rizika skelné a minerální vaty
„Tato vlákna mohou být problematická, neboť se mohou uvolňovat při jakékoliv manipulaci s materiálem. To může způsobit, že se vlákna dostanou do vzduchu, kde mohou být vdechnuta nebo se usadit na povrchu věcí. Z tohoto důvodu je velmi důležité pracovat s těmito materiály opatrně, vždy s vhodnou ochranou, jako jsou rukavice a maska,“ radí Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení IZB.
Regulace a doporučení
Směrnice Evropské unie 97/69/ES (přijata v prosinci 1998) stanovuje hygienické a bezpečnostní požadavky pro produkty MMVF (umělá skelná vlákna). Směrnice klasifikuje karcinogenitu produktů MMVF do následujících kategorií:
- Kategorie 1: karcinogenní pro člověka (azbest)
- Kategorie 2: pravděpodobně karcinogenní (keramická vlákna)
- Kategorie 3: potenciálně karcinogenní (izolační vaty, které nebyly prozkoumány)
Praxe u německých sousedů
„Například v Německu jsou od roku 2000 schváleny pouze výrobky z minerálních vláken, u nichž nebyly prokázány žádné karcinogenní účinky,“ říká profesor Karl Ernst von Mühlendahl z německého institutu Kinder Umwelt (pobočky Akademie medicíny dětí a mladistvých z Georgsmarienhütte).
Zdroj: IZB, kinderumwelt.de