Zanesení rotačních kartáčů

Nejvíce namáhanou součástí robotických vysavačů jsou rotační kartáče, které nametají nečistoty směrem k sacím tryskám. Proto je dobré jejich stav zkontrolovat po každém použití. Odstraňte z nich namotané vlasy, nitě, chuchvalce prachu či zvířecích chlupů, které ucpávají sací trysky a mohou bránit správnému pohybu kartáčů. Především dlouhé vlasy nedělají kartáčům dobře a jejich namotání na strany, kde jsou ložiska, je pro vysavače smrtící.

show_detail1 Nečistoty stačí odebrat rukou nebo použít čisticí hřebeny, kroužky či jiné nástroje, které jsou často součástí vybavení vysavače. Pravidelná údržba je důležitá, protože zanesené kartáče nejen snižují účinnost vysávání, ale navíc snižují i životnost přístroje. Jednotlivé součásti jsou totiž nerovnoměrně či mnohonásobně více namáhány a může dojít k jejich poškození. Zhruba po roce užívání dochází k výraznému opotřebení rotačních kartáčů a je třeba je vyměnit. Výměna je nutná jak u hlavního kartáče, tak i u bočních kartáčů, pokud je jimi vysavač vybaven.

Snižování kapacity baterie

U robotických vysavačů je ve většině případů použita niklo-metalhydridová (Ni-MH) baterie. Z aktuální nabídky na trhu je pouze 15 % modelů opatřeno modernější Li-ion baterií, u které je minimalizován paměťový efekt. U staršího typu Ni-MH baterií však postupně dochází ke snižování kapacity baterie, což znamená, že robotický vysavač na jedno nabití nezvládne vysát požadovanou plochu. Na údržbu baterie se však zapomíná nejčastěji.

„Paměťový efekt Ni-MH baterií robotických vysavačů lze potlačit takzvaným formátováním. Alespoň jednou za čtvrt roku dohlédneme na to, aby se baterie zcela vybila a poté opět plně nabila. Ideální je formátování opakovat několikrát za sebou,“ vysvětluje postup Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí široký sortiment kvalitních baterií značky T6 Power do robotických vysavačů. „Je však třeba počítat s tím, že ani přes pravidelnou péči nelze zamezit snižování kapacity baterie. Zhruba po dvou letech se výdrž baterie výrazně zkrátí. Poté doporučujeme pořídit novou, aby robotický vysavač sloužil tak, jak má,“ doplnil Tlapák.

Výměna baterie není složitá a každý uživatel ji zvládne bez nutnosti navštívit autorizovaný servis. Robotické vysavače jsou totiž ve většině případů vybaveny bateriovými moduly, které lze snadno vyjmout a vyměnit.

Znečištění filtru

Součástí robotických vysavačů jsou již běžně antibakteriální filtry, které jsou schopny zachytit jemné prachové částice. Při používání vysavačů však přirozeně dochází k jejich zanášení. Znečištěný a ucpaný filtr však významně snižuje účinek robotického vysavače. Proto je vhodné filtr pravidelně čistit.

U běžné údržby stačí filtr vyjmout a vyklepat z něj nečistoty. Filtr je rovněž možné jemně otřít kartáčkem či hadříkem, je však nutné dbát na opatrnou manipulaci. Při nešetrném zacházení může dojít k protrhnutí filtru. Pokud byl vysavač používán v prostředí se zvýšenou prašností, je možné filtr vyprat v mýdlové vodě. Do vysavače jej však můžeme vrátit teprve tehdy, až bude zcela suchý. Nesmíme zapomínat ani na pravidelnou výměnu těchto filtrů. Odborníci doporučují filtry měnit zhruba po 3 měsících užívání. Frekvence záleží na četnosti používání a míře znečištění prostředí, ve kterém je robotický vysavač používán. U citlivějších Hepa filtrů se výměna doporučuje už po 2 měsících.