Zimní alergie jsou pro mnoho lidí zdrojem trápení. Často za nimi stojí několik faktorů, včetně vysoké vlhkosti a znečištěného nebo nedostatečně větraného vzduchu v uzavřených prostorách.

Plísně, roztoči, peří

Plísně se často vyskytují v teplých, vlhkých prostorách, jako jsou koupelny a kuchyně. Roztoči žijí v peřinách a matracích, peří máme často v polštářích a přikrývkách. Problém s peřím vyřešíte snadno, prostě si kupte jiné peřiny. Peří nemůžete prát ap.

Pokud vás trápí roztoči, prvním krokem k jejich odstranění je pravidelné vysávání. Hned poté je nutné vyprat všechny peřiny, a to alespoň jedenkrát za měsíc. Povlečení a závěsy vyčistěte pomocí pracího prostředku s dezinfekčními vlastnostmi. Matrace měňte minimálně jednou za sedm let. K tomu všemu je nutné pravidelně větrat a odvlhčovat.

Čtěte také

Zimní alergie

Čtěte také

Pozor na čištění uší. Ať nemáte potíže se sluchem!

Posledním typických zimním alergenem je plíseň. Chcete se jí zbavit? Zjistěte nejprve příčinu vysoké vlhkosti. Možná za plíseň mohou netěsnící okna, netěsnící potrubí nebo nedostatečné větrání. Pak přistupte k odstranění závady a k čistění míst postižených plísní. Použijte roztok sody bikarbonátové a vody, nechte působit, omyjte a pak zeď dokonale osušte. V případě rozsáhlejšího poškození je nutné použít silnější prostředky, jako jsou antifungální nátěry a laky. Tyto prostředky by měly být použity pouze podle pokynů výrobce a bezpečnostních pravidel.

Alergie se dá léčit

V závěru je důležité si uvědomit, že tyto zimní alergie nejsou nevyléčitelné. Stačí udělat pár preventivních kroků a případně se poradit s lékařem, který vám může předepsat léky. 


Zdroj: proalergiky.cz