Psí inteligence má rozdílné aspekty oproti lidskému intelektu. U lidí lze inteligenci rozdělit na paměť, schopnost porozumět, schopnost uvažovat, verbální schopnosti a mnoho dalších. Pokud jde o inteligenci psů, odborníci ji třídí podle tří hlavních aspektů - instinktivní inteligence, adaptivní inteligence, inteligence práce a poslušnosti.

Jako majitelé domácího mazlíčka byste možná věřili, že chytrý pes bude lepším rodinným společníkem, ale není to tak docela pravda. Chytrý pes rychle pochopí a naučí se nové příkazy, ale zároveň zachytí věci, které by neměl. A tato psí plemena se podle mnoha odborníků řadí mezi ta nejinteligentnější.

1. Border kolie

Řada odborníků na psí psychologii považuje border kolie za nejinteligentnější plemeno, a to hned z několika důvodů. Border kolie jsou vyhlášené svým talentem nahánět stáda. Velmi rychle se učí a dobře reagují na povely. Jsou také oddané své rodině a mají silný ochranitelský pud. Vzhledem ke své inteligenci a rychlosti nastavili vysokou laťku ve sportech, jako jsou agility a dog dancing.

Dog dancing:

Zdroj: Youtube

2. Pudl

Navzdory svému rádoby nafintěnému a upjatému vzhledu je pudl velmi inteligentní pes. Toto plemeno má dar neuvěřitelně bystré mysli. Pudl původně vznikl jakožto lovecký pes a i poté byl pilným pracantem a věrným společníkem. Pudly často můžete vidět při různých představeních. Můžete je naučit balancovat na míči, skákat obručí a celou řadu dalších náročných cviků.

3. Německý ovčák

Německý ovčák je loajální plemeno s ochranářskými pudy. Je natolik energický a inteligentní, že může někdy působit až napjatě nebo úzkostlivě. Němečtí ovčáci jsou nejšťastnější, když je jim svěřena důležitá práce. Například “dohled a ochrana” nad dětmi. Díky své inteligenci často pracují u policie nebo v armádě.

Zdroj: Youtube

4. Zlatý retrívr

Inteligence zlatého retrívra a jeho láska k lidem z něj dělají jednoho z nejlepších pracovních a služebních psů. Často ho potkáte jako vodicího psa. Skvělý je ale i na psí sporty. Především je to ale vynikající společník do jakékoliv domácnosti. A za zmínku stojí i jeho blízký příbuzný labradorský retrívr, který s ním sdílí řadu vlastností a zaslouží si stejné uznání.

5. Dobrman

Dobrmani jsou urputní obránci, kteří vynikají nebojácností a ostražitostí. Při výchově potřebují pevnou ruku, ale i dobře vycvičení jedinci dokáží pracovat jako terapeutičtí psi v nemocnicích. Na dobrmana se člověk může spolehnout.

Zdroj: dogsie.cz, sportovni-kynologie.cz