Historie belgického města Bruggy je velmi pestrá a propsala se i do jeho dnešní podoby. Nachází se v severozápadní části Belgie, jen pár kilometrů od nizozemských hranic a asi hodinu cesty od hranic s Francií. Původně šlo o malou galorománskou osadu, díky strategické poloze se však postupem doby staly Bruggy významným obchodním centrem. Jejich rozkvět začal v 9. století, kdy se zde usadil flanderský hrabě a založil pevnost jako ochranu před nájezdy Vikingů. Díky tomu se začalo město rozrůstat a lákat obchodníky, kteří zde nabízeli své zboží. Významný byl především obchod se suknem, ale prodávaly se zde také kožešiny, dřevo, vlna, koření nebo diamanty.

Podívejte se, co všechno můžete v Bruggách vidět a zažít:

Zdroj: Youtube


Vzestup a pád

Největší rozkvět Bruggy zažily ve 14. a 15. století během vlády burgundských vévodů, kdy se sem sjížděla evropská šlechta a město patřilo k nejvýznamnějším kulturním centrům Evropy. Působili zde i významní malíři, jako byl Jan van Eyck, Hugo van der Goes nebo Hans Memling, jejichž díla jsou dnes součástí expozice zdejšího muzea Groeninge. Zlatá éra města skončila s vymřením burgundského rodu po meči. Bruggy se dostaly pod vládu Maxmiliána Habsburského a ztratily své postavení. Centrum dění se přesunulo do Antverp a kulturní i obchodní život v Bruggách zcela utichl. V 16. století dokonalo zkázu zanesení vodních kanálů, které město spojovaly s mořem, čímž definitivně ztratilo svou pozici i mezi důležitými přístavy.


Jako v pohádce

Paradoxem je, že právě díky dlouhodobému úpadku si město zachovalo svůj jedinečný ráz a původní architekturu – nebyl totiž žádný zájem do něj investovat nebo ho rozvíjet. A tak mohou dnes návštěvníci obdivovat náměstí s nádhernými budovami v gotickém stylu a světoznámou radniční věží, která nabízí úchvatný výhled na celé město. Navštívit můžete také jedinečnou baziliku svaté Krve nebo kostel Panny Marie s věží vysokou neuvěřitelných 122 metrů. K jedinečné atmosféře přispívají i vodní kanály, které vedou městem a můžete jimi proplout na výletní loďce. Zavítat můžete také do mnoha galerií a muzeí, které nabízí široké možnosti zážitků - od klasických děl malířů až po netradiční alternativní umění. A pokud vás láká dobré jídlo a pití, nebudete zklamaní. Gastronomie patří k jedněm z lákadel tohoto krásného města – najdete zde desítky restaurací, kaváren, bister i tradičních hospod, kde si můžete dopřát místní speciality nebo pivo. Pokud tedy plánujete podzimní prodloužený víkend, Bruggy jsou rozhodně místem, které vás nezklame.

Zdroj: www.e15.cz, www.radynacestu.cz