Nádraží mají svou romantiku. Objevují se v pohádkách, ve filmech i na slavných obrazech. Přitahují pozornost svým prostorem, architekturou i jedinečnou atmosférou. Jsou místem setkání i loučení. Vybrali jsme 3 nádraží, která rozhodně stojí za návštěvu.

Nádraží Liège v Belgii

Architekt Santiago Calatrava, známý svými zvlněnými bílými strukturami, tento nápad použil také pro železniční stanici Liège-Guillemins. Jde přitom už o třetí železniční stanici, která vyrostla na jednom místě. První zde Belgičané postavili v polovině devatenáctého století ze dřeva, byly v ní obchůdky a bufet. Později ji nahradila strohá, moderní budova, která odpovídala stylu své doby. Současnou budovu dokončili před dvanácti lety, ale brzy se stala nejfotografovanějším objektem ve městě.

Zdroj: Youtube

Nádraží v Lisabonu

Vlakové nádraží Oriente Station je jeden z objektů Expo 98. Nachází se asi pět kilometrů od historického centra Lisabonu, v oblasti rekultivovaných průmyslových a kdysi opuštěných budov u severního okraje řeky Tajo. Už z dálky je vidět 238 metrů dlouhé zastřešení vyvýšených železničních kolejí. Ocelové kmeny a větve vyplňuje sklo, ale vše působí vzdušně jakoby bez váhy. Dílo španělského architekta Santiaga Calatravy přes den zalévá přirozené světlo, v noci připomíná osvětlený les.

Zdroj: Youtube

Chhatrapati Shivaji Terminus v Bombaji

Tento historický terminál je zapsán na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a byl symbolem Bombaje. Původně byl známý jako Victoria Terminus a navrhl ho britský architekt Frederick William Stevens na počest královny Viktorie. Stavba impozantního nádraží ve stylu viktoriánské gotiky trvala deset let a byla dokončena v roce 1888. Je spojením západního a východního stylu a byla inspirována indickou palácovou architekturou. Stanicí denně projdou až tři miliony cestujících, protože spojuje Bombaj s jejím předměstím.

Zdroj: Youtube

Zdroj: lidovky.cz, transportminutes.eu