Do výsledné chuti kávy se promítá hned několik faktorů. Tím prvním je samozřejmě odrůda kávy, kvalita zrn a jejich zpracování – především doba pražení. Roli hraje i časový odstup mezi pražením a přípravou kávy, který by v ideálním případě neměl přesáhnout 14 dní. Od okamžiku namletí se tento čas zkracuje na několik málo hodin. Pokud si tedy koupíte namletou kávu, počítejte s tím, že i když bude správně zabalena a skladována, ztratí část ze svých chuťových vlastností.

Jak vybrat správný mlýnek? Ve videu najdete ukázky různých modelů a spousty praktických tipů:

Zdroj: Youtube


Ruční mlýnek – příjemný rituál

Klasický ruční mlýnek je ideální v případě, že budete mlít kávu v menším množství. Pokud byste čerstvou kávu chtěli nabídnout během návštěvy širokému příbuzenstvu, upadne vám ruka. Pro jednu až dvě porce kávy je však zcela dostačující, navíc vytvoří z podávání kávy uklidňující rituál. Výhodou je i intenzivní aroma, které provoní i okolní vzduch. Vybírat můžete z mnoha designů – v nabídce najdete retro mlýnky, jež vám připomenou návštěvy u babičky, i designové kousky, které skvěle zapadnou do moderní kuchyně.


Elektrický mlýnek vám usnadní práci

V případě elektrického mlýnku máte přípravu kávy v podstatě bez práce. Stačí do něj nasypat kávová zrna, nastavit hrubost mletí a během chvilky je hotovo. Na výběr máte ze dvou variant – mlýnek s ocelovými noži nebo keramickými mlecími kameny. V prvním případě nože zrnka posekají na malé kousky a během procesu se kov zahřívá, takže teoreticky může dojít k přepálení kávy. Stát se to ale může spíše u méně kvalitních produktů, nebo v případě, že byste připravovali opravdu velké množství kávy bez přestávky. Mlecí kameny mají výhodu, že se nepřehřívají, netupí se, nekorodují a namelou kávu rovnoměrně. Oproti nožovým mlýnkům ale bývají dražší.

Jak se o mlýnek starat?

Ruční i elektrické mlýnky je vhodné čistit po každém použití, aby zbylá káva neovlivnila chuť té následující. Stačit vám na to bude malý kartáček. V případě elektrických mlýnků je vhodné jednou za čas využít speciální čisticí tablety.

Zdroj: www.vybornakava.cz, www.spotrebitelskytest.cz