Letos společnost Wienerberger, která soutěž pořádá, opět vyzývá architekty, odborníky, developery a nezávislé kritiky architektury, aby přihlásili projekty, které stojí za pozornost.

Vítězové z minulého ročníku:

Zdroj: Youtube


„O vítězství rozhoduje kvalita, originalita i funkčnost. V soutěži se tradičně oceňují díla, která vyjadřují kontinuitu v práci s cihlou a uplatňují nový, kreativní přístup k jejímu využití jako osvědčeného stavebního materiálu. Zvláštní pozornost pak věnuje porota tomu, jak projekty spojují funkčnost, udržitelnost, odolnost proti povětrnostním podmínkám a energetickou úspornost. Hodnotí se ale i kulturní kontext stavby v dané zemi nebo přiměřenost projektu vzhledem k jeho zamýšlenému účelu,” popisuje Roman Busta, obchodní ředitel Wienerbergeru.


Pro všechna přihlášená díla platí, že významná část objektu musí být postavena ze stavebního materiálu na bázi pálené keramiky. Možnosti jejího uplatnění na stavbě zahrnují celou škálu řešení - od klasických pálených cihel, fasádních cihel a střešních tašek až po kreativní návrhy cihlových dlažeb a keramických fasádních desek. Architekti přitom mohou používat nové i recyklované cihly.


Společnost Wienerberger uděluje ocenění Brick Award od roku 2004 v každém sudém roce, aby vyzdvihla v očích odborné i laické veřejnosti tento přírodní stavební materiál a ukázala, jak bezprostřední, výjimečná a moderní může být architektura z cihel. Ocenění Brick Award si v posledních desetiletích získalo v oboru architektury světové renomé. Vítězem minulého ročníku se stalo čínské architektonické studio Zhu Pei, stojící za návrhem Jingdezhen Imperial Kiln Museum ve městě Yuyaochang.


Ocenění Brick Award je udělováno v pěti kategoriích:

  • Příjemný domov: rodinné domy, dvojdomy a malé bytové projekty, které poskytují zdravé a udržitelné bydlení.
  • Společné bydlení: bytové domy, které zohledňují trendy a řeší problémy současné městské zástavby.
  • Společná práce: kancelářské, komerční, administrativní a průmyslové stavby.
  • Sdílené veřejné prostory: pohodlné, estetické a funkční veřejné budovy pro vzdělávání, kulturu a zdravotní péči, veřejná místa a projekty infrastruktury.
  • Inovativní stavby: inovativní koncepty a způsoby využití cihel, jako jsou nové stavební technologie, na míru vyráběné cihly, nebo využití ornamentů v projektu.


Období pro přihlašování projektů potrvá do 14. března 2023 a účast je bezplatná.

Veškeré podrobnosti o přihlašování i o ocenění Brick Award naleznete na www.wienerberger.cz/brick-award/. Ke každé přihlášené stavbě je třeba přiložit profesionální fotografie objektu, informace o projektu a jeho autorovi. Použití výrobků společnosti Wienerberger není podmínkou účasti a nemá vliv na hodnocení.