Díky dotacím Nová zelená úsporám jsou pasivní a nízkoenergetické domy v čím dál větší oblibě. Na podzim 2015 proto společnost ABF, a. s., organizátor veletrhu nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb FOR PASIV, vyhlásila soutěžní přehlídku Pasivní dům roku. Soutěž byla dvoukolová. Od 15. listopadu 2015 až do konce roku probíhaly registrace. Přihlásit se mohly rodinné domy dokončené v letech 2010 až 2015 a splňující kritéria pro pasivní domy nebo domy s velmi nízkou energetickou náročností.

První selekci provedla odborná porota ve složení Ing. arch. Josef Smola, Ing. arch. Jana Hořická a Ing. Jan Bárta (všichni z Centra pasivního domu), Ing. Jakub Hrbek ze Státního fondu životního prostředí České republiky a nezávislý porotce Ing. Viktor Zbořil. Během prvních dvou lednových týdnů vybrala porota 10 finalistů. Dále už to měla v rukou veřejnost, která hlasovala jednak osobně na lednovém veletrhu FOR PASIV v areálu PVA EXPO PRAHA, ale také do konce února na webových stránkách www.pasivnidomy.cz.

2. místo: rodinný dům z Předenic v Plzeňském kraji Autor: Centrum pasivního domu 2. místo: rodinný dům z Předenic v Plzeňském krajiAutor: Centrum pasivního domu

3. místo: dřevostavba z Řevnic ve Středočeském kraji Autor: Centrum pasivního domu 3. místo: dřevostavba z Řevnic ve Středočeském krajiAutor: Centrum pasivního domu

Mezi soutěžícími se objevily rodinné domy ze všech částí České republiky. Do vedení se poměrně rychle dostala vítězná novostavba financovaná mimo jiné také z dotace Nová zelená úsporám. Moderně a prakticky řešený dům disponuje prostorem více než 200 m². Novostavba je nepodsklepená, se sedlovou střechou, vytápěná tepelným čerpadlem a na ohřev vody využívá solární panely a tepelné čerpadlo.

Druhé místo obsadil se 434 hlasy rodinný dům z Předenic v Plzeňském kraji. Třetí příčka patří díky 330 hlasům dřevostavbě z Řevnic ve Středočeském kraji. Majitelé vítězného domu se mohou těšit na hlavní cenu, kterou je zahradní bazén od společnosti ABPLAST, s. r. o., v hodnotě 80 000 Kč. Slavnostní předání ceny se uskuteční 18. března 2016 při veletrhu FOR HABITAT v PVA EXPO PRAHA.