Přemýšlíte, že si pořídíte pejska a sháníte takového, který vás v chladných dnech zahřeje svým kožíškem? Pak se nechte inspirovat výběrem nejoblíbenějších dlouhosrstých plemen níže.

1. Border kolie

Border kolie je jedno z nejoblíbenějších a nejchovanějších psích plemen. Jedná se o ovčáckého psa, který byl původně vyšlechtěn k tvrdé práci v nepříznivých podmínkách. Dnes vyniká v nejrůznějších psích sportech, jako jsou agility, dogfrisbee nebo dogdancing. Border kolie se totiž řadí mezi nejchytřejší psy na světě, a je proto schopná naučit se kdejaký psí kousek. Díky své pracovitosti a oddanosti se stále častěji využívá jako vodicí pes nebo také ve službách policie či záchranářů.

2. Zlatý retrívr

Zlatý retrívr se řadí k jednomu z nejmilejších psích plemen na světě. Není divu, že si díky své mírumilovné povaze získává srdce mnoha dospělých i dětí! Původně byl šlechtěn jako lovecký pes, který donášel vodní ptactvo. V dnešní době je hojně využíván jako vodicí pes. Zlatý retrívr potřebuje kolektiv, pevné zázemí a rodinu. Snáší se skvěle i s ostatními psy. Radost mu dělá jakýkoliv pohyb, je dost hravý do velmi pozdního věku a ideální je pro něj dům se zahradou, kde má možnost výběhu.

Zdroj: Youtube

3. Bernský salašnický pes

Sháníte-li něžného chlupáče, který zahrne vaši rodinu upřímnou láskou, zvolte bernského salašnického psa! Pochází ze Švýcarska, konkrétně z okolí města Bern. Vzhledem k jeho klidné a oddané povaze nachází hojné využití v canisterapiích. Toto plemeno potřebuje kontakt s lidmi, jejich pozornost, lásku a péči. Jeho oddanost vůči majiteli je neuvěřitelná, proto je potřeba dobře zvážit, zda budete mít dostatek prostoru se svému miláčkovi věnovat, dávat mu lásku a naplňovat další jeho potřeby.

4. Čau-čau

Pes, který nejen svou zlatohnědou srstí a silnou hřívou, ale také povahou připomíná lva, oslní nejednoho člověka. Jedná se o jedno z nejstarších psích plemen na světě. Pochází z Číny, ale má sibiřské předky. Patří do skupiny asijských špiců. Jeho zvláštností je modrý jazyk. Lví hříva vyžaduje dostatečnou pozornost – majitelé by měli dlouhosrstého čau-čau česat dvakrát až třikrát týdně, v nejlepším případě však denně.

5. Samojed

Bílý, nadýchaný pejsek s neustále usměvavým výrazem – to je samojed. Jedná se o velmi staré plemeno sibiřského psa. Dříve pomáhal hlídat a pást stáda sobů, rovněž byl využíván jako tažný pes. Jedná se o šťastného a pozitivního psa, který do vašeho života vnese lásku a radost. Je velmi inteligentní a dýchá pro rodinu. Ke svému životu potřebuje společnost, samota mu nedělá dobře. Pokud mu nezajistíte dostatek zábavy, nejspíše si vymyslí nějakou vlastní jako například kousání bot, roznášení odpadků nebo přeskakování plotu. Proto je vhodné raději pejskovi vymyslet nějakou aktivitu jako například agility.

Zdroj: hobbio.cz, pesweb.cz