Ať pojedete na dovolenou do Dubaje, Šanghaje, nebo Tokia, všude se potkáte s nejvyššími stavbami světa. A většinou můžete do nich vejít a klidně vyjet až nahoru. Třeba Burj Khalifa v Dubaji má nejvyšší vyhlídkovou plošinu na světě, takže tam se dostanete určitě. Ovšem pro spoustu lidí není nejhorší zážitek samotná vyhlídka, ale výtah. Tedy krabice, která ve svých kolejnicích letí neskutečnou rychlostí, aby všechna patra stihla obsloužit. Pojďte se podívat na ty nejrychlejší.


Lotte World Tower, Seoul, Korea

Nejrychlejším výtahem světa v kontinuální jízdě je ten, který vyváží turisty ve dvoupatrové (!) kleci nonstop do 121 patra (496 metrů dlouhá jízda) na vyhlídkové patro. Vyrobila jej firma Otis Elevator Company. Tohoto patra dosáhne za pouhou minutu, a to díky rychlosti 36 km/h.


Shanghai Tower, Shanghai, Čína

Mitsubishi Electric Corp. postavila nejrychlejší výtah světa, který ovšem má zastávky. Do 119 patra, pokud by nezastavoval, by dokázal vyjet za 55 sekund a jeho nejvyšší dosažená rychlost v této dráze je neskutečných 73,8 km/h.


Zkušební centrum Kone, Tytyri, Finsko

Nejde jen o to, jak nejrychleji vyjet, ale také jak nejrychleji sjet dolů. Ten nejrychlejší výtah, který dokáže sjet do 350metrové hloubky je ve Finsku. Postavila jej firma Kone ve svém zkušebním centru. Výtah jede do bývalého vápencového dolu Tytyri. Maximální vyvinutá rychlost je 70 km/h!