Každý z nás určitě navštívil nějaký labyrint. V České republice se můžete vydat například do Labyrintária Loučeň, Zážitkového parku Zeměráj nebo 3D bludiště v korunách stromů v Oseku. Ty největší labyrinty se však nachází za našimi hranicemi. Podívejte se, které to jsou.

1. Samsø Labyrint, Dánsko

V Dánsku se nachází největší bludiště na světě, které je také zapsáno v Guinessově knize rekordů. Navštěvovat ho můžete již od roku 2000. Labyrint je vytvořený z kavkazských jedlí a rozkládá se na ploše 60 000 metrů čtverečních. Jeho celková délka je 5,4 km. Uvnitř se nachází osm cílů, mezi něž patří třeba Vikingský chrám, Srdcové náměstí či Kamenný kruh. K jejich dosažení vám pomůže Pathfinder, což je kvíz se sérií otázek. 

2. Yancheng Dafeng Dream Maze, Čína

Dalším rekordmanem je čínské Bludiště snů. Pyšní se titulem největší bludiště ze živého plotu s rozlohou přes 35 000 metrů čtverečních a s více než 9 kilometrů dlouhou sítí stezek. Kromě hlavního labyrintu, v jehož středu můžete z výšky vidět losa prodírajícího se zelenými poli, můžete vyzkoušet i několik dalších, menších bludišť. Například kruhové, srdcové či skleněné. 

3. Labirinto Della Masone, Itálie

Další velký labyrint najdete v Itálii, ve městě Fontanella blízko Parmy. Bludiště tvořené z přibližně 200 000 rostlin bambusu má 3 kilometry cestiček a pro veřejnost bylo otevřeno v roce 2015. Labyrint je součástí kulturního parku, kde najdete také knihovnu nebo muzeum se sbírkou uměleckých děl Franca Maria Ricci.

4. Richardsonovo kukuřičné bludiště, USA, Illinois

V Americe jsou kukuřičná bludiště velmi oblíbená a najdete jich tam spoustu. Žádné ale není tak velké jako to na Richardsonově farmě. Je složené ze čtyř menších bludišť, z nichž má každé svou vlastní vyhrazenou cestu. Pokud si tedy netroufáte na celých 11 hektarů pole, můžete projít jen některou z jeho částí. Pro lepší orientaci je uvnitř umístěno několik kontrolních bodů a tři mosty. 

5. Pineapple Garden Maze, USA, Havaj

Palmy společně s ibiškem a dalšími rostlinami tvoří stěny velkého ananasového bludiště na havajském ostrově Oahu. Uvnitř najdete osm tajných stanovišť, která vás zavedou blíže k záhadě v srdci labyrintu. V jeho středu se tyčí ananas a procházet se můžete čtyřmi kilometry chodeb na ploše o rozloze 12 000 metrů čtverečních.

Zdroj: maomai.cz, msn.cz

Čtěte také

Světelná symfonie je k vidění 16. a 17. května na pražské Kampě.5

Čtěte také

Jen dnes a zítra. Tahle světelná show rozzáří pražskou Kampu!