Pes je především masožravec a tomu by měla odpovídat jeho strava i případné pamlsky. Mnoho lidských potravin je pro psy vyloženě nevhodných, a i když je pes s chutí spořádá, neznamená to, že mu neuškodí. Mezi takové nevhodné potraviny patří cibule, česnek, houby, syrová játra nebo bílky, uzeniny, ostré a drolivé kuřecí kosti. Pokud chcete pejskovi přilepšit, nejlepší variantou je vařené libové maso bez soli a koření. Chybu také neuděláte s kvalitními psími sušenkami, které jsou vytvořené nejen na míru psí chuti, ale i zažívání. Rozhodně se však vyvarujte podávání následujících pochutin, které se konzumují ve větší míře často právě o Vánocích, ale na psí zdraví mají devastující dopad.

Avokádo

Avokádo je zdravé pro lidi, ale pro psy to tak úplně neplatí. Guatemalská avokáda obsahují pro psy nebezpečnou látku persin, která jim může poškodit srdeční svalovinu. Ovšem vzhledem k tomu, že ne vždy je původ a druh avokáda jistý, je lepší toto ovoce z psí stravy úplně vyloučit. Nehledě na vysoký obsah tuku, který psům také právě nesvědčí.

Čokoláda a kofein

Čokoláda je pro psy doslova no-go zónou, neboť obsahuje pro ně toxickou látku theobromin, která zvířeti způsobuje průjem, zvracení a srdeční problémy. Negativně ovlivňuje i ledviny a nervový systém. Pokud by se psovi povedlo spořádat větší množství čokolády, může to být pro něj smrtelné. Nejhorší jsou z tohoto hlediska tmavé, hořké, vysokoprocentní čokolády, které na ně působí podobně jako kofein, rovněž pro psy nebezpečný. Pokud tedy chcete mít psa zdravého, nesmí se dostat k žádné čokoládě, kakaovým výrobkům ani kofeinovým nápojům.

Pokud se stane, že váš pes tyto krajně nevhodné pochutiny spořádá, je potřeba rychle jednat. „Při prvních příznacích otravy je důležité vyhledat veterináře. Také je dobré u psa vyvolat zvracení, aby nebezpečné potraviny dostal z těla. K vyvolání zvracení můžete použít po lžičkách podávaný peroxid vodíku (2% dezinfekce) nebo vodou naředěnou hořčici. Následně můžete psovi na zotavenou podávat probiotika, která pomáhají zdravému zažívání,“ radí Jiří Švihálek, odborník na psí výživu ze společnosti Yoggies.cz.

Hrozny a hrozinky

I toto ovoce, v čerstvé i sušené formě, představuje pro psí zdraví významné nebezpečí. „Přivodí nejen žaludeční problémy, ale u některých psů může způsobit i selhání ledvin. Jsou případy, kdy měli psi bolesti i po pozření pár kuliček hroznového vína. Obecně se psům nedoporučuje dávat žádné ovoce, protože může způsobovat průjmy i dehydrataci,“ dodává Jiří Švihálek.

Ořechy

Další pochutinou, kterou si dopřáváme především o Vánocích, ale psům bychom ji rozhodně dávat neměli, jsou ořechy. Mohou jim způsobit zažívací problémy a alergie, kvůli suché a tvrdé konzistenci hrozí při konzumaci i dušení. Zvýšené riziko představují makadamové ořechy. Zdravotní komplikace po požití ořechů se často objevují u psů, kteří mají skrytou srdeční vadu. A nebezpečí se neskrývá jen v jádrech – pokud by váš pes snědl skořápky vlašských ořechů, nejenže by mu hrozilo poranění trávicího traktu, ale do jeho organismu by se mohly dostat i toxické plísně.

Zdroj: tisková zpráva společnosti Yoggies.cz, žena.aktuálně.cz