Sekvojovec obrovský patří do čeledi cypřišovitých a přirozeně se vyskytuje pouze v severoamerickém pohoří Sierra Nevada v nadmořských výškách 1 500-2 500 metrů. Jeho mohutný kmen může dorůst až do průměru 8 metrů a výška dosahuje 50 až 85 metrů, což je srovnatelné s 15 až 25patrovou budovou. Impozantní rozměry sekvojovců jsou pro ně však nevýhodou – vrcholy stromů jsou často poškozeny bleskem, nebo odumírají vlivem náročného čerpání vláhy a živin. Jehličí sekvojovců je měkké, šupinaté nebo kopinaté a má modravě zelenou nebo tmavě zelenou barvu. V létě se na větvích tvoří kužely obsahující semena, z nichž vznikají nové generace těchto nádherných stromů.

5 největších stromů na světě. Kde rostou a jak vypadají? Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Cesta do Evropy

Sekvojovce hrají klíčovou roli v ekosystémech západního pobřeží USA – poskytují útočiště mnoha druhům ptáků, savců i hmyzu, kteří využívají jejich koruny pro hnízdění a ochranu. Mimo to jsou zásadní pro udržování kvality půdy a vody. Jejich kořeny pomáhají zabránit erozi půdy a zadržují vodu, čímž přispívají k regulaci toků řek. Už původní obyvatelé Severní Ameriky sekvojovce uctívali a vážili si jich, v Evropě však byly tyto mohutné stromy neznámé až do 19. století. Zřejmě jako první je v roce 1841 objevil cestovatel John Bidwell, který o těchto gigantických stromech poslal zprávu na starý kontinent. Jeho tvrzení však prý nikdo nechtěl věřit. Od druhé poloviny 19. století se pak začala semena vyvážet a sekvojovce se staly oblíbenou okrasnou dřevinou v evropských parcích.


Rekordman Generál Sherman

Sekvojovec pojmenovaný po slavném veliteli vojsk v americké občanské válce je držitelem rekordu jako největší strom na světě z hlediska objemu dřeva. Strom Generála Shermana se nachází v kalifornské rezervaci Sequoia National Park a jeho stáří se odhaduje v rozmezí 2 200 až 2 700 let. Je vysoký 83,8 metru a jeho objem dosahuje neuvěřitelných 1 487 m³. Impozantní sekvojovce můžete ale obdivovat i v České republice, i když takto gigantických rozměrů mimo svou domovinu nedosahují. Ty největší – s výškou 42 metrů – najdete v Ratměřicích v zámeckém parku, kde je nechal vysadit hrabě Otto Chotek před více než 150 lety. Další exempláře rostou například v Chabaních na Uherskohradišťsku, v pražském Michelském lese, v Trutnově nebo v botanické zahradě v Troji a v Plzni.

Zdroj: www.dohaje.cz, cs.wikipedia.org