Některé druhy stromů mají dar velmi vysokého věku a patří k nejstarším organismům na Zemi. Vždyť i některé naše duby, lípy nebo tisy „pamatují“ třeba Žižku. Zdaleka ale nepatří mezi ty nejstarší. Ten nejvyšší strom na světě dokonce převyšuje i sochu Svobody nebo Big Ben.

Nejvyšší strom na světě

Nejvyšší strom na světě se nachází v Kalifornii. Hyperion, jak se nazývá, je sekvoj vždyzelená a měří 115,6 metru. Vědci ale tvrdí, že mohl být ještě o něco vyšší. Do jeho špičky se totiž nedávno pustil datel.

Druhým nejvyšším změřeným stromem je zástupce blahovičníků - Centurion. Tento strom z Tasmánie v lednu roku 2014 dosahoval výšky 99,82 metru. Jde tedy o nejvyšší známý krytosemenný strom světa.

Zdroj: Youtube

Nejstarší strom na světě

Nejstarším stromem, který byl na Zemi zdokumentovaný, je Old Tjikko. Jedná se o „tradiční“ smrk ztepilý. Tento na první pohled nenápadný smrček je však starý 9550 let.

Jak se to stalo, když klasické smrky měří pouhých pět metrů? Vědci tvrdí, že toho dosáhl tzv. klonováním a vrstvením. Klonování umožňuje, aby kmen stromu po několika stech letech uhynul, přičemž jeho kořeny přežívají několik tisíc let. Vrstvení pak nastává ve chvíli, kdy se větev stromu dotkne země a „stane se kořenem“.

Zdroj: Youtube

Nejširší strom na světě

Árbol del Tule je cypřiš a roste v centru města v Mexiku. Legenda praví, že strom byl zasazen tamějším knězem boha Ehecatla, aztéckého boha větru. S ohromným průměrem 14,05 metru a 42 metry v obvodu kmene je Árbol del Tule nejširším doposud měřeným stromem. Objevily se však i spekulace, že se kmen tohoto stromu skládá z několika různých stromů. Pečlivým zkoumáním DNA vzorků bylo však potvrzeno, že se opravdu jedná o jeden strom.

Zdroj: Youtube

Zdroj: stoplusjednicka.cz, 21stoleti.cz