V indické provincii Gudžarát se nachází nejvyšší socha světa. Kolos z bronzu je vysoký 182 metrů a představuje bojovníka za nezávislost Indie Sardára Vallabhbháího Patéla. Dosud nejvyšší měděnou sochu Buddhy nedaleko čínského města Pching-ting-šan převyšuje o úctyhodných 54 metrů a zároveň měří téměř dvakrát tolik co slavná newyorská socha Svobody. Kde se nachází další nejvyšší sochy?

Spring Temple Buddha

Na druhém místě se nachází socha Velkého Buddhy nacházející se ve městě Čao-čchun v Číně. Na výšku měří 128 metrů a skládá se z mědi, oceli a zlata. Její název je odvozen od nedalekého horského pramene Tianrui, jehož voda dosahuje až 60 °C a je známá svými léčivými vlastnostmi. Samotná socha je umístěna na 22metrovém trůnu a k jejím nohám vedou dvě cesty, každá o 365 schodech. Celkově ale výstup zahrnuje přes 1000 schodů.

Zdroj: Youtube

Ušiku Daibucu

Třetí nejvyšší socha světa se nachází v Japonsku a má 120 metrů. Postavená byla v roce 1993, je celá z bronzu a znázorňuje Buddhu s názvem Ušiku Daibucu. V mahájánovém buddhismu se uctívá jako vládce Západního ráje. Socha váží neuvěřitelných 4003 tuny a je pokrytá pláty bronzu o tloušťce 6 mm, kterých bylo potřeba celkem 6000 kusů. Návštěvníci se na vrchol dostanou pomocí výtahu, který je vyveze na vyhlídku ve výšce 85 metrů.

Laykyun Sekkya

Socha Laykyun Sekkya zobrazuje Buddhu Šákjamuniho, duchovního mistra, který se považuje za zakladatele buddhismu. Nachází se v Khatakan Taung v Barmě. Konstrukce dosahuje výšky 116 metrů a stojí na podstavci vysokém 13,4 metru. I když je skulptura postavená z betonu, pokrývá ji zlatá barva. Uvnitř Buddhy se nachází výtah, který návštěvníky zaveze do 27 vyhlídkových pater.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz, wikipedia.org