Německému výrobci stavebních materiálů HeidelbergCement AG loni klesl čistý zisk na 117 milionů eur z 248 milionů za rok 2002. Výsledek byl mírně horší, než očekávaly finanční trhy.

Provozní zisk se firmě snížil na 391 milionů eur z 500 milionů za předchozí rok. Ekonomové ale loňský výsledek odhadovali v průměru na 408 milionů.

Společnost očekává, že se její hospodaření v letošním roce zlepší. HeidelbergCement pozoruje, že se německý trh se stavebními materiály oživuje po vysilující cenové válce, která producenty ochromila.

"Po třech letech poklesu za sebou přinese rok 2004 určitě obrat ve vývoji tržeb i zisků," uvádí zpráva cementáren. HeidelbergCement proto počítá s tím, že v letošním roce bude pokračovat ve snižování dluhu. Na konci minulého roku společnost snížila dluh o 700 milionů eur na 3,6 miliardy.

Tržby HeidelbergCementu se loni snížily o tři procenta na 6,37 miliardy eur. Společnost to uvedla již v únoru, napsala agentura Reuters.

Do skupiny HeidelbergCement patří v České republice společnosti Českomoravský beton, Českomoravský cement a Českomoravské štěrkovny. Firmy se podílely například na stavbě dálnic, železničních koridorů, na automobilovém tunelu Mrázovka a paláci Flóra v Praze nebo čistírně odpadních vod v Brně. -čtk-