Že vše chce svoje, věděly už generace pěstitelů před námi a uměly si poradit: mísily potřebné druhy zemin do směsí tak, aby vyhovovaly nárokům těch kterých rostlin. Vytvořit si vlastní substrát vhodný pro rostliny můžete i dnes, ale stejně tak máte možnost zjednodušit si práci a z prodávaných substrátů vybrat ten, který potřebujete. Jaké patří k běžně nabízeným?
Základní substráty
Rostliny a hlavně jejich kořeny potřebují k životu vodu, vzduch a živiny. Jednotlivé složky substrátu, tedy jílové částice, písek, rašelina a humus, případně hnojiva zajistí, aby je dostaly ve správném poměru. Velmi důležité je pH. Zatímco obsah živin lze měnit a dodat hnojivem, kyselost či zásaditost ovlivníte jen obtížně. U univerzálního substrátu, někdy se označuje také jako základní, se pH pohybuje mezi hodnotou 6 až 7, což je mírně kyselá až neutrální půdní reakce.
Autor: Shutterstock.com
Písek nebo perlit dodá půdě vzdušnost, humus organickou složku a jílové složky nebo také bentonit mají schopnost vázat vodu a živiny. Rašelina zajišťuje nasákavost a snižuje pH. Univerzální substrát má všechny složky namíchané v takovém poměru, který vyhovuje většině pěstovaných rostlin. Hodí se pro:
balkonovky s běžnými nároky, například pelargonie, fuchsie, petúnie
terasové rostliny v nádobách
pěstování zeleniny v samozavlažovacích truhlících
do pařeniště
do množitelských záhonů pro dvouletky, růže, keře drobného ovoce
Speciální substráty
Od univerzálního substrátu se liší ten speciální poměrem jednotlivých složek. Ty jsou zde namíchané tak, aby vyhovovaly zvláštním potřebám rostlin. K nejpoužívanějším patří ty pro výsevy a kyselomilné rostliny.
Autor: Shutterstock.com
Substrát pro výsevy obsahuje minimum živin, ale více písku a rašeliny, díky tomu je půda kypřejší a rychleji se zahřeje, což napomáhá růstu kořenů. Protože zde mladé rostliny zůstávají jen tři týdny až měsíc a živiny ještě čerpají ze semene, nemusejí být obsažené v substrátu. Ten však není určený pro dlouhodobé pěstování. Hodí se pro:
výsevy zeleniny a letniček
zakořenění řízkovaných balkonovek, například pelargonií
zakořenění řízkovaných dřevin – levandule či zimostrázu
zakořenění listových řízků begonií
Substráty kyselé
Substrát pro kyselomilné rostliny potřebuje každý, kdo zakládá vřesoviště nebo pěstuje azalky či rododendrony. Pokud nemáte na zahradě přirozené rašeliniště, což se stává málokdy, dopřejte těmto druhům substrát s nízkým pH v rozmezí 4,5-5,5. Nelze ho ničím nahradit, ani hnojivem, to jen pomáhá udržet stávající podmínky. Hodí se pro:
vřesoviště
azalky a rododendrony na zahradě i v nádobách
begonie v truhlících
dřeviny původem z okolí řek, například kalmie, libavky nebo vilíny
jahodníky na místech se zásaditou půdou
borůvky či brusinky
Autor: Shutterstock.com
Kromě těchto základních substrátů si můžete koupit i speciální. Řiďte se při tom nároky svých rostlin a obsahem živin a pH vybíraného produktu.
Pokojovky potřebují speciální zeminu
I když nemáte zahradu, kde byste si nabrali trochu kompostu, zahradní zeminy či písku, nevadí. V každém zahradnictví či zahradním centru si z mnoha druhů prodávaných substrátů nakoupíte ten potřebný. Pro pokojové rostliny je k mání univerzální substrát pro pokojové rostliny, složený ze směsi kvalitní zeminy, rašeliny a kůrového humusu. Směs je obohacena vícesložkovými hnojivy (živinami), pH je neutrální. Pro pěstitele zvláštních a náročnějších druhů rostlin jsou na trhu substráty speciální, například substrát pro orchideje, pro citrusy, případně pro rostliny okrasné listem. Další specialisté si mohou pořídit substrát pro palmy, kaktusy a sukulenty nebo masožravé rostliny.