Proč jsou uživatelé nejčastěji nespokojeni se stínicí technikou?

Při výběru stínicí techniky si málokdo uvědomí, že neexistuje univerzální řešení, které by pasovalo na každou místnost a pro každý styl interiéru či exteriéru v případě venkovního stínění. Žaluzie a rolety se liší intenzitou zastínění, kvalitou materiálu i zpracování, barvou, texturou a samozřejmě také rozměry. Tou největší chybou, které se mnoho lidí dopouští, je podcenění samotné přípravy na nákup stínicí techniky. A s tím souvisí mnoho dalších častých omylů.

Výběr nevhodného typu stínění

Každá místnost má specifické požadavky na stínění v závislosti na orientaci oken, množství přirozeného světla a soukromí, kterého chcete dosáhnout. Například žaluzie mohou být vhodné pro místnosti s větším denním provozem, ale do ložnice či dětského pokoje se více hodí rolety, které zajistí maximum soukromí a propustí minimum světla. Před výběrem stínicí techniky zvažte specifické potřeby místnosti a zvolte typ stínění, který bude nejvhodnější.

Plánování nejen pro letní měsíce

Zabránění slunečního svitu a přehřátí místnosti je hlavní motivací pořízení žaluzií či rolet. Málokdo však myslí na to, že i v chladných měsících může plnit stínicí technika sekundární funkci. Venkovní žaluzie a rolety totiž uspoří náklady na vytápění, protože tvoří izolační vrstvu ještě před oknem. Zvláště lidé s velkoformátovými okny a vysokými náklady na energie by o venkovní stínicí technice měli uvažovat.

Nedostačující zatemnění

Mnoho uživatelů není po zakoupení stínicí techniky spokojeno s intenzitou zatemnění, zejména v případě klasických látkových rolet, které propouštějí velké množství světla a není možné jej regulovat. Na trhu však existují i zcela zatemňující rolety, které zajistí dostatečné zatemnění.

Upřednostnění nízké ceny před kvalitou

Nekvalitní stínicí technika může být náchylná k rychlému opotřebení a poruchám. Ve spojení s nespolehlivým dodavatelem je často problém také s reklamací výrobku. Před nákupem si udělejte dostatečný průzkum, porovnejte recenze zákazníků a vždy vyberte firmu s delší historií a dobrým jménem.

Nepřesné zaměření

Před nákupem stínicí techniky je nezbytné pečlivě změřit šířku a výšku oken a zvolit správnou velikost. Pokud se při měření udělá chyba, může dojít k nesprávnému přizpůsobení stínicí techniky a ztrátě její funkčnosti.

Ignorování stylu místností i stavby zvenčí

Stínicí technika může sloužit nejen po praktické stránce, ale také jako designový prvek. Ignorování stylu a designu při výběru stínicí techniky může způsobit narušení celkové estetiky místnosti. V případě venkovních žaluzií a rolet je také třeba myslet na sladění s fasádou a dalšími prvky. Zvažte materiál, barvu a styl stínicí techniky tak, aby ladila s ostatním vybavením a dekorem.

Neznalost nároků na údržbu

Mnoho lidí podceňuje důležitost pravidelné údržby stínicí techniky. Nedostatečná údržba může vést k hromadění prachu a špíny, opotřebení nebo poruše mechanismů. Před výběrem stínicí techniky se informujte o náročnosti údržby a zvažte, zda jste ochotni věnovat čas a úsilí na její pravidelnou péči.

Důležitý je pozáruční servis

Častá chyba, která souvisí s pořízením méně kvalitních produktů nebo nákupem v hobbymarketu, je neprověření si dostupnosti pozáručního servisu. Protržení lanka nebo zablokování motoru sice nejsou častými závadami, ale když se objeví, je lepší je svěřit do zkušených rukou. Žaluzie na míru se nastavují jednotlivě na každý výrobek, a i výměna lanka provedená neodborně může vést k protáčení lamel nebo nerovnoměrnému zdvihu žaluzie. Proto i péče o stínicí techniku vyžaduje zkušený přístup a servis.

Montáž svépomocí nebo od pochybné firmy

Není výjimkou, že zákazníci vidí úsporu v montáži svépomocí. Pozor ale na to, že neodbornou montáží automaticky zaniká nárok na jakoukoli záruku. Toto rozhodnutí se tak může naopak pěkně prodražit. Také montáž od firmy, která nemá potřebný certifikát, není rozumnou volbou. Odbornou montáží kvalitní stínicí techniky prestižní značky Climax se zabývá například společnost PROKLIMA, která poskytuje také záruční i pozáruční servis všech produktů.