Architekt se v tomto případě odpoutal od použití tradičních materiálů a k vytvoření obvodového pláště využil pevný povrchový materiál známý jako Corian®. Použití Corianu® pro fasádu samostatného rodinného domu v luxusní čtvrti na předměstí Lisabonu povyšuje toto exteriérové řešení na špičkový design a dodává stavbě Autor: archiv jedinečnou směsici charakteru a osobitosti.

 

Důvodem použití pro venkovní účely byly přirozené vlastnosti tohoto materiálu: dává možnost vyrábět panely podle různých zadání, je velmi hladký, neporézní, homogenní a skvěle odolává povětrnostním vlivům a UV záření. Navíc se z něj dají rychle a snadno odstraňovat sprejerské nápisy.

Netradiční materiál byl na fasádu použit náhodou

Autor projektu, architekt Duarte Pinto Coelho, k tomu říká: „Použil jsem Corian téměř náhodou. Zákazník si jej přál pro obložení kuchyně a koupelny. Tak jsem zkoumal jeho možnosti a zjistil jsem, že se z něj v poslední době často dělají i fasády budov.“ Tímto způsobem byl použit například v hotelu Seeko'o ve francouzském Bordeaux Autor: archiv nebo v Kongresovém paláci v Abidjanu na Pobřeží slonoviny, na jejichž vnější pláště jej bylo spotřebováno v prvním případě celkem 1000 m2 a ve druhém 8000 m2.

Architekt Duarte Pinto Coelho pokračuje: „Rozhodující byly požadavky projektu. Bylo nutné co nejvíce snížit nároky na údržbu, chtěli jsme jednotnou, monolitickou strukturu a kompaktní hmotu, která by umocnila vzhled velké „slepé“ stěny, svislé spoje 1,8 x 1,8 metru, snadnou instalaci a zvláštní, neotřelý vzhled. Všechny tyto nároky dokonale splnil materiál Corian. Zvažovali jsme i jiné varianty – litý nebo panelový beton, velké kamenné desky nebo jiná tradiční řešení, ale výsledkem by byla fasáda, jakou najdete skoro na všech domech, bez toho pozoruhodného charakteru, kterého jsme chtěli docílit.“

Autor: archiv

Autor: archiv

Z technického hlediska chtěli autoři vytvořit dobře odvětranou fasádu s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi po celé vnější ploše. Použitý materiál odráží sluneční světlo a snižuje tepelnou setrvačnost budovy a díky své barvě (Glacier White) navíc zvyšuje estetickou kvalitu fasády. „Kromě toho dává možnost kdykoli, snadno a s vynikajícím výsledkem změnit velikost a zarovnat nebo opravit nějakou poškozenou část,“ dodává Coelho.

O materiálu a fasádě domu

Corian® je materiál, který byl původně vyvinutý jako moderní materiál pro povrchovou úpravu pracovních desek a Autor: archiv jiných povrchů v domácnostech a ve veřejných prostorech, ale postupně se stal vysoce funkčním řešením v široké škále aplikací. V poslední době pronikl i do architektury a stavebnictví, a ačkoli byl ještě před pár lety považován jen za „futuristickou vizi,“ dnes je vyhledávaným funkčním a estetickým řešením a oživuje a zpružňuje dnešní trh s tradičními materiály a řešeními.

Na fasádu domu bylo spotřebováno celkem 600 m2 materiálu Corian® (o tloušťce 12 mm, v barvě Glacier White). Pro upevnění panelů fasády byla použita dvojitá hliníková konstrukce: základní rám tvořily vertikální profily a pomocný rám horizontální. Panely se pak upevnily do horizontálních profilů pomocí neviditelného upevňovacího Autor: archiv systému.

O architektovi stavby

Duarte Jervis de Atouguia Pinto Coelho vystudoval architekturu na univerzitě Lusiada v Lisabonu (1994). Zakládající člen ateliéru Fragments of Architecture (1994). Spolupracoval s architektem Ruyem Jervisem d’Athouguiou (1988 až 1996). Pracoval pro Sua-Kay Architects a spolupracoval s architektem Ruiem Vieirou Gregem v letech 1996 až 2001. Ateliér Fragments of Architecture podniká napříč různými obory – v architektuře, urbanismu a interiérovém designu.

Autor: archiv

-var-Foto: DuPont