Living Showroom je dočasné bydlení, vzorkovna originálního bytového vybavení a architektonická výzva v jednom. „V první řadě je to ubytování typu bed & breakfast, ideální pro milovníky kvalitní moderní architektury a vůbec pro každého, kdo i v samotném ubytování na cestách hledá zážitek. Zároveň je to prostor originálního bytového vybavení od českých tvůrců. Tedy doslova showroom, ve kterém se žije,“ představil projekt jeho tvůrce, architekt Adam Rujbr.

Maličký byt vznikl na místě bývalé maštale v domě z poloviny 16. století na rohu ulic Jakubská a Rybná. Přízemní prostor nebyl nijak využívaný a málokdo by věřil, že zde může vzniknout atraktivní bydlení. „Od svého vzniku dům několikrát vyhořel, býval zde pivní šenk, a samotný prostor Living Showroomu dříve sloužil jako konírny či jako byt válečného veterána, který tu bydlel s živým medvědem,“ popsal neobvyklou historii místa Rujbr.

Přestože je byt plný technologických „vychytávek“ a řešení na míru, podařily se finance udržet na uzdě – investice do rekonstrukce dělala tři čtvrtě milionu korun. Velkou část vybavení poskytli partneři, pro které je Living Showroom příležitostí, jak originálně prezentovat svoji nabídku veřejnosti.

Příklady zajímavých věcí z interiéru

SMART-i-WALL (Liko-s)

Jedním z nejzajímavějších prvků vybavení Living Showroomu Jakubská je interaktivní příčka SMART-i-WALL. Jde o prosklenou designovou příčku s průhledným sklem, kterou lze stisknutím jednoho tlačítka proměnit v neprůhlednou. Umožňuje dotykové ovládání prsty, promítání ve FULL HD nebo speciální zvukový přenos, kdy se reproduktorem stává celá plocha stěny, a zvukový zážitek je tak naprosto přirozený. Je tak skvělým nástrojem pro prezentaci našich partnerů.

Inteligentní instalace pro ovládání bytu (INels)

Společnost INels nám pomohla z Living Showroomu Jakubská udělat inteligentní prostor. Inteligentní bezdrátovou instalaci ovládáme pomocí aplikace v chytrém telefonu nebo tabletu, můžeme tak pohodlně řídit vytápění, spínat spotřebiče, ventilátory, vstupní dveře, závěsy, audio a video, jednotlivé zásuvky a podobně, to vše navíc s možností nastavení času.

Chytré závěsy s pohonem (Somfy)

Motorky pro závěsy od firmy Somfy zajišťují automatické zatáhnutí závěsů, když je potřeba. Zatažení a roztažení závěsů je otázkou sekund, vše se ovládá opět pomocí chytrého telefonu nebo tabletu.

Atypický interiér (Kintex)

Společnost Kintex dodala atypický nábytek na míru i konstrukci pro technologii z masivních trámů. V interiéru je odražen jejich osobní přístup a zapálenost pro věc.

Living Showroom Jakubská Autor: Oficiální zdroj

Koncept Living Showroom je postavený na energeticky úsporném provozu, využití obnovitelných zdrojů a soběstačnosti. „Trápí mě, kolik zajímavých domů a prostorů v centrech měst nemá využití, zatímco na periferiích se dál staví, města se nepřirozeně „rozlézají“ a dojíždění do centra je stále komplikovanější. Proto jsem chtěl ukázat, jak například takovou bývalou maštal o rozloze garsonky proměnit v moderní a ekologické bydlení,“ vysvětlil Rujbr.

Byt v pražské Jakubské ulici není prvním projektem typu Living Showroom v České republice. Pilotní projekt zrealizovalo studio Adam Rujbr Architects před třemi lety v Brně, kde v prostoru bývalé prádelny v pavlačovém domě vyrostl první Living Showroom o rozloze pouhých 21 m². Nyní je cílem projektu vytvořit franchisovou síť apartmánů Living Showroom, vždy s využitím atypických opuštěných prostor v centrech velkých měst.