Taburet patří mezi dekorativní kusy nábytku, který poslouží jako podpěra nohou, odkládací stolek nebo sedák pro hosty.

U taburetu je důležitá mobilita

taburety, pufy, podnožky, nábytek, sedačky Autor: archiv Moderní pojetí taburetu nabídne širší škálu využití. Modely vybavené podvozkem umožňují snadné přesouvání z místa na místo, ty s pevným povrchem nebo doplněné snímatelnou pevnou svrchní deskou mohou nahradit konferenční stolek. Odejmutím vrchní části zase získáte praktický servírovací tác. Velké oblibě se těší sedáky s úložným prostorem, kam můžete schovat sbírku časopisů, televizní ovladače a další nezbytné „obývací“ doplňky.

V nabídce prodejců se objevují i taburety rozkládací. Několika jednoduchými pohyby lze z miniaturního sedáku získat plnohodnotné jednolůžko. Takový taburet je ideálním doplňkem domácnosti, kde jsou nenadálí nocležníci častým dilematem.

Taburet jako součást celku

V současné době se nejčastěji setkáváme s taburety, které jsou součástí sedací soupravy. Taburet lze libovolně přemísťovat podle toho, jak si daná situace žádá. V případě potřeby jím můžeme prodloužit sedací plochu pohovky, a usadit tak více osob vedle sebe, nebo rozšířit její odpočinkovou část a pohodlně se natáhnout.

Taburety, pufy, podnožky, nábytek Autor: archiv

Tvary

Jejich podoba se s dobou mění. Hranaté nebo oblé tvary zůstávají, ale setkat se můžeme i s atypicky řešenými sedáky v podobě nepravidelných hranolů, koulí, hvězdic, výrobci zkrátka přizpůsobují jejich Tabirety, podnožky, nábytek Autor: archiv design aktuálním trendům. V nabídce jsou také sedáky dvojmístné nebo trojmístné, ale s rostoucí sedací plochou ztrácejí svůj význam pohotové malé stoličky.

Rozměr taburetu není přesně definován, často je součástí celé sedací soupravy, jeho výška a šířka koresponduje s proporcemi pohovky. Výška sedací plochy pohovky se pohybuje okolo 40 cm a taburety k ní náležící mají výšku totožnou. Přitom výška sedáku přímo souvisí s pohodlným sezením. Čím výše sedíme, tím více vyvíjíme při sedu tlak na plochu stehen, dochází k postupnému přerušení krevního oběhu a nevydržíme sedět pohodlně v jedné poloze dostatečně dlouho. Taburet coby podnožka tyto negativní projevy dlouhého sezení eliminuje - v pozici s nohama nahoře uvolníme krevní oběh.

Vyšší taburet může při delším sezení zapříčinit horší prokrvení chodidel, nižší naopak nezabrání tlaku na stehenní partie.

taburety, podnožky, úložný prostor, nábytek Autor: archiv Nabídka

Pestrá nabídka taburetů nabízí neomezené množství materiálů a barev. Jako doplněk jsou ideální a interiér se vybranému taburetu nemusí nijak přizpůsobovat. Čalounění je nabízeno jak v látkové, tak kožené podobě. Potah ale může být i s komplikovaným háčkovaným vzorem, přírodním vysokým chlupem, štětinami… Člověk i s tím nejšílenějším vkusem najde v bohaté nabídce svůj taburet. Výplň tvoří většinou latex nebo molitan.

Konstrukce taburetů je nejčastěji dřevěná nebo kovová. Hledáte-li ale něco zcela neobvyklého a jedinečného, neztrácejte naději. Zaujmout vás mohou taburety z tvrzené keramiky, plastu, studené pěny a mnoha dalších materiálů.

-das-

Foto: BoConcept, www.profimedia.cz, SoftLine, archiv