„Na sjezdovku Tanvaldský Špičák to mám 10 minut autem, na Severák přes kopec. Běžecké tratě mám při dostatku sněhu v podstatě před barákem,“ pochvaluje si nové bydlení Nikola. Vrcholový sport opustila před dvěma lety a nyní se naplno věnuje rodičovským povinnostem.

Umístění domu uprostřed chráněného území a s dalekým výhledem do rodné horské krajiny si žádalo citlivý přístup projektantů. Investoři záměrně přizvali ke spolupráci architekta Otakara Novotného, který je skvělým znalcem místních podmínek a má bohaté zkušenosti s projektováním domů ve zdejší lokalitě.

Konstrukčně je dům řešen jako nízkoenergetická dřevostavba s obvodovými konstrukcemi splňujícími doporučené hodnoty součinitele prostupu tepla. Dům je vytápěn tepelným čerpadlem voda-vzduch, doplněným krbovými kamny.

Výjimečná poloha stavby v chráněné krajinné oblasti byla jedním z důvodů, proč investoři upřednostnili individuální projekt před typizovaným. Správa CHKO reguluje výstavbu v oblasti souborem architektonických a urbanistických zásad, které mají přispět k zachování místního krajinného rázu a sídelního obrazu. „I já jsem musela trochu upravit plány. Původně jsem chtěla dům s větším počtem prosklených ploch, ale nějaké moderní nápady nepřicházely v úvahu. S výsledkem jsem přesto velmi spokojená,“ vysvětluje Nikola Sudová.

Design střechy respektuje místní zástavbu

Novostavba je tradiční dvoupodlažní obytnou stavbou s podkrovím pod sedlovou střechou s bočním štítem. Symetrie domu respektuje pravidla pro stavby v rozptýlené zástavbě na území CHKO Jizerské hory. Doporučení správy CHKO upravují kromě fasádního řešení i tvar, proporce a materiálové složení střechy. Jako jedno z hlavních pravidel uvádí Správa CHKO požadavek na jednoduchou, rovnoramennou, sedlovou střechu o sklonu 40°-45°. Pravidla také upravují barevnost krytiny – doporučují se tmavé neutrální odstíny, které vychází z původní barevnosti šindele a břidlice.

Skládané krytiny z keramických nebo betonových tašek nemají v krajině Jizerských hor tradici a mimo souvislou zástavbu obcí se v této oblasti prakticky nevyskytují. Úřady jejich použití ale akceptují při dodržení předepsané barevnosti. Investoři se nadchli pro moderní design betonových tašek Tegalit od výrobce Bramac. Vůči jejich rozhodnutí nemohla mít koneckonců správa CHKO výhrady: rovné betonové tašky Tegalit v odstínu ebenově černá v jistém ohledu připomínají geometrický tvar tradičních šindelů. Střešní krytina Tegalit působí díky čistým a jednoduchým liniím velmi soudobě a zvýrazňuje konstrukční prvky ze skla a ze dřeva. Ve prospěch betonových tašek hovořily i skvělé užitné vlastnosti: dlouhá životnost, vysoká pevnost či odolnost vůči extrémním povětrnostním vlivům a dobré akustické vlastnosti.

Hrubá stavba za dva týdny

Rodinný dům postavila zkušená realizační firma Haas Fertigbau z Chanovic, na kterou měla Nikola pozitivní reference od známých: „Opravdu na místě, kde byla pouze základová deska, vyrostl do 14 dnů dům s fasádou, střechou a okny.“ Na klíč si stavebníci nechali postavit jen hrubou stavbu, vnitřky si dodělávali individuálně. „To už byla trošku zdlouhavější fáze. Podlahy, elektrika, voda... Vše velice důležité a nákladné, ale není to moc vidět, takže člověku připadá, že se nic neděje,“ pokračuje Nikola. Ale výsledek stál za to: „Bydlí se skvěle. Stále je co zlepšovat a dodělávat, ale to ještě dlouho bude. Zatím si užíváme přírodu kolem domu a klid na vycházkách s kočárkem. A když mám chvíli pro sebe, ráda se kochám výhledem z obývacího pokoje na protější kopec Černou studnici.“