Autor: archiv Tvrzené sklo vyšlo z koupelny do celého bytu - a zase se do ní v podobě skleněných dveří vrátilo. Do bytového designu promluvily výrazně po skleněných sprchových koutech a boxech rovněž skleněné stěny, polostěny, dělicí příčky, ale i dveře. Vnášejí do našich domovů světlo, jas i určitý klid výrazu. Takže jestliže si pohráváte s myšlenkou vnést domů při stavbě rodinného domu nebo při rekonstrukci bytu více skla v neobvyklých podobách, jen směle do toho! Tvrzené sklo může při správném výběru a zpracování povýšit na dominantní stavební materiál; na elegantní solitér v podobě stěny nebo polostěny, či nést funkci ryze praktickou jakožto dveří.

Skleněné dveře dříve a nyní

Pamatujete si na nebezpečné skleněné dveře, s celou nebo na tři části dělenou skleněnou výplní? Sklo určitě nebylo nerozbitné, jak se v leckteré domácnosti přesvědčili. Tam, kde si je svépomocí dali dokonce do koupelny, šlo vysloveně o život Autor: archiv při uklouznutí po mokré dlažbě a pádu na skleněnou výplň.

Dnes je všechno jinak - dveře z tvrzeného bezpečnostního skla můžete mít i v koupelně. Sklo už zde nepředstavuje výplňový materiál, celistvá skleněná plocha dveří je jen minimálně narušena kovovou klikou a kováním. Navíc stejné celoskleněné dveře z leptaného skla mohou uzavírat tak intimní prostor, jakým je toaleta.

Celoskleněné příčky - předělí, ale neoddělí

Průsvitné nebo průhledné stěny a příčky opticky rozčlení větší místnosti na několik zón. Fixní stěny se zabudovanými celoskleněnými dveřmi lze využít všude tam, kde je hlavním úmyslem zachovat propojení a světlost místností, ačkoliv už lze s předstihem tušit, že je bude zapotřebí přece jen někdy uzavřít či více odhlučnit.

Autor: archiv Na skleněné posuvné příčky jezdící po horních a podlahových kolejničkách můžeme zvolit bezpečnostní čiré sklo s možností rozmanitých barevných a ornamentálních variací. Čiré sklo předělí prostor akusticky, teplotně, a jen velmi málo vizuálně. Lze tak například nenásilně oddělit zádveří od předsíně, kuchyni od jídelny. Abychom omylem do skla nenarazili, k tomu poslouží nalepovací dekorační pásy, které se dají obměňovat, nebo jiné zvýrazňující prvky - jako je například pískovaný bezpečnostní dekor v podobě pásů či kruhů.

Průsvitné kouzlo

Sklo neprůhledné, více či méně průsvitné, pískované nebo leptané volíme tam, kde chceme místnosti více oddělit, nechceme vidět přímo z jedné do druhé (například pracovnu od ložnice). Za celoskleněnými dveřmi pozorujeme pouze rozostřené obrysy, ne tvary a siluety lidí. Takovou fixní či napůl posuvnou matnou stěnou můžeme také přepažit halu či oddělit od velké ložnice šatní kout.

Autor: archiv Vzhled skla určuje speciální úprava jednostranným plošným leptáním, charakterizuje je efektní matný, jakoby ledový vzhled. Můžeme ho mít i v různých barvách, a navíc třeba i v kombinaci s dalšími efekty, jako je pískování či gravírování.

Ať už si ale vybereme sklo čiré nebo matné, dá se jen konstatovat, že celoskleněné dveře a celoskleněné bezrámové stěny z bezpečnostního kaleného skla svým výjimečným vzhledem s nádechem luxusu zdůrazní vzdušnost i originalitu každého interiéru a povýší jeho úroveň. I malému bytu pomohou.

Skleněné stěny jsou v neposlední řadě i vynikajícím pozadím nebo sousedstvím pro designové kousky nábytku a zajímavé solitéry.

-ag-Foto: VV Sklo, s. r. o.