Před několika dny byla slavnostně otevřena jedna z největších historických staveb pražského Václavského náměstí, nově pojmenovaná The Forum. Dům, dříve známý jako sídlo Polského kulturního střediska, byl od sametové revoluce nerekonstruovaný. Nyní po roční rekonstrukci je zrekonstruovaná neobarokní budova z 19. století znovu v provozu.
Historická budova v neobarokoním stylu (ze stejné doby pochází mimo jiné nedaleký hotel Carlo IV., o kterém jsme podrobně psali také v rubrice Architektura) na rohu Václavského náměstí a Jindřišské ulice má celkem 6000 m² kancelářských ploch v pěti patrech budovy a dalších 1 200 m² maloobchodních prostor v přízemí. Jak uvedl developer projektu, společnost East Flow, do kancelářských prostor se nájemci stěhují od ledna tohoto roku, maloobchodní jednotky zahájí svůj provoz na přelomu února a března.
"Rekonstrukce budovy The Forum byla vedena tak, aby zachovala historickou hodnotu budovy a zároveň maximálně vyhověla subjektům, které chtějí spojit svou image s exkluzivní pražskou adresou v historické budově. The Forum okouzlí elegantní architekturou a zároveň odpovídá těm nejnáročnějším podmínkám pro efektivní chod obchodní jednotky a moderní kanceláře 21. století," řekl James Woolf, výkonný ředitel společnosti Flow East.
Při renovaci budovy, jejíž architektonický návrh zpracovala společnost SH Architects, vycházel investor, společnost Flow East, z požadavků Národního památkového ústavu, tak aby byla zachována historická hodnota objektu. Zároveň při úpravách kladl investor velký důraz na zakomponování moderních technologií a systémů, které vycházejí vstříc nejnáročnějším požadavkům nájemců a odpovídají nejvyšším mezinárodním standardům pro moderní kancelářské prostory.
"The Forum nabízí překvapivě flexibilní prostory s velkým množstvím velkoprostorových kanceláří (tzv. open space) a je schopné uspokojit velmi rozmanité požadavky. U rekonstruovaných objektů nebývá taková flexibilita obvyklá.", řekl Andrew Thompson, vedoucí pronájmu kancelářských nemovitostí ve společnosti Cushman & Wakefield Healey & Baker.
O stavbě
Budova disponuje velkoprostorovými i jednotlivými kancelářemi, pěti výtahy s kapacitou pro 13 osob včetně venkovního proskleného výtahu. Objekt je odhlučněn, otevíratelná okna jsou vybavena dvojitými skly. Podlahy pokrývají kvalitní parkety z dubového dřeva, v nichž jsou zabudovány kanály pro strukturovanou kabeláž včetně podlahových krabic. Patra jsou propojena datovými kanály. Vytápění a chlazení zajišťuje čtyřtrubkový fan-coil systém.
Historie
Stavba je bývalá budova pojišťovny Assicurazioni Generali, postavená v roce 1896 v neobarokním stylu podle projektu Bedřicha Ohmanna a Osvalda Polívky. Některé prvky připomínají secesní styl. Navzdory omezeným podmínkám budovy jsou mnohé prvky dispozice, konstrukce a výzdoby charakteristické spíše pro palác. Přední fasáda, portál a sochy na atice byly provedeny S. Suchardou, B. Schnirchem, Č. Vosmíkem a A. Procházkou. Budova je architektonickou památkou (třídy 1) ev. č. 1144 a zároveň je jednou z nejcennějších budov v centru Prahy, co do řešení nároží a přední fasády, střechy a prvků vnitřní konstrukce. Vnitřní dominantou je "Císařské schodiště" (s barokizující štukovou výzdobou) od přízemí do 2. patra. Dříve na tomto pozemku stál renesanční dům "U Císařských" z druhé poloviny 16. století. Stávající budova bývalé pojišťovny je projektem významného vídeňského architekta B. Ohmanna z roku 1895, obohaceným O. Polívkou, který doplnil některé prvky související s českým barokem. Doplnil průčelí díly slavných sochařů. V roce 1922 byla doplněna atika a byla vybudována pasáž podél Jindříšské ulice, s přilehlým vloženým mezaninem. Původně měla být budova sídlem pojišťovny Terst.
V první polovině 20. století byla budova používána Českou pojišťovnou, později Českým normalizačním úřadem a Českým patentovým úřadem (od roku 1953). Od roku 1959 byl výhradním uživatelem budovy Český patentový a normalizační úřad, od roku 1962 Český úřad pro normalizaci a měření. Později byl doplněn vstup do podzemní dráhy. Prostory Polského informačního střediska byly vybudovány podle projektu Karla Pragera v letech 1956 - 1960. Budova je významná díky své historizující architektuře, jejíž hodnota je zejména v exteriéru, ale také reprezentativně bohatě vyzdobeným interiérům s četnými pozoruhodnými detaily.
Významná památka
Šestipodlažní bankovní palác s neobarokní fasádou na rohu Václavského náměstí a Jindřišské ulice. Impozantní vstupní fasáda z Václavského náměstí obsahuje zdůrazněný centrální pilíř vstupu, balkony v 1. a 2. patře a dominantní kopuli, svými motivy související s kopulí Vídeňské banky č. 850 v ulici Na Příkopě, ze stejného období. Boční fasáda s 19 osami obsahuje čtyři rizality, z nichž prostřední obsahuje portály původních vrat do obou dvorů. Přední fasáda je svisle členěna v dobovém stylu: obě nižší podlaží jsou pojata jako podnož vybíhající až do 1. a 2. patra, s vysokým sloupovým řádem, nad jehož vrcholem je situováno 3. a 4. patro, navržené jako podkroví ve své části přiléhající k Jindřišské ulici. Přední fasáda budovy je velkoryse členěna, s bohatým štukem, sochařskou a reliéfní výzdobou. Zábradlí, balkón a okenní mříže jsou kovářskou prací. Střecha má složitý tvar, břidlicovou a měděnou krytinu, oplechování je z mědi.
Společnost Flow East (vznikla v roce 1990), která projekt realizovala, se zabývá developmentem v oblasti kancelářských, maloobchodních a residenčních nemovitostí se zaměřením především na centrum Prahy. V České republice v současnosti vlastní přes 23 000 m2 komerčních ploch a 3 000 m2 residenčních prostor. Je vlastníkem například budovy na adrese Václavské náměstí 47 (roh Václavského náměstí a ulice Opletalovy), mezi jejíž nájemce patří například DHL, Yves Rocher a Oskar a objektu Ericsson Palace na Malém náměstí na Praze 1. Zde je hlavním nájemcem Polský kulturní institut.
O projektu rekonstrukce
Lokalita: Praha 1
Rekonstrukce: SH Architects Praha, 2004-2005
Přečtěte si také související články v rubrice Architektura:
- HYPOTÉČNÍ BANKA KRÁLOVSTVÍ ČESKÉHO BUDE HOTELEM
- DVAKRÁT VYTŘÍBENÉ KAVÁRNY
- KRIVÁŇ – ZAŠLÁ SLÁVA HOTELU SE MĚNÍ NA ADMINISTRATIVU
-var-
S využitím podkladů developera
Snímky archiv developera
Nové neobaroko na Václavském náměstí

info
Zuzana Zimová
14. 2. 2005
clock
7 minut
Před několika dny byla slavnostně otevřena jedna z největších historických staveb pražského Václavského náměstí, nově pojmenovaná The Forum. Dům, dříve známý jako sídlo Polského kulturního střediska, byl od sametové revoluce nerekonstruovaný. Nyní po roční rekonstrukci je zrekonstruovaná neobarokní budova z 19....
user