Poslanci definitivně schválili novelu zákoníku práce – a ta přináší řadu změn, které se dotknou zaměstnanců. Co vše novela upravuje?

Změny u „dohodářů“

Čeká nás stávka lékařů?

Zdroj: Youtube

Práce na DPP a DPČ bude vypadat více jako klasický pracovní poměr. Od roku 2024 budou mít lidé pracující na dohodu o provedení práce, ale i dohodu o pracovní činnosti nárok na dovolenou. A to už po 4 týdnech a odpracovaných 80 hodinách u daného zaměstnavatele. Podmínky pro vznik nároku na pracovní volno budou stejné jako u klasického pracovního poměru. Jen se bude počítat s polovičním úvazkem.

Za každých odpracovaných 20 hodin bude mít zaměstnanec nárok na cca 1,5 hodiny dovolené. Půlhodiny se budou zaokrouhlovat na celé hodiny směrem nahoru. Pokud nebude dovolená vyčerpána, má zaměstnanec nárok na vyplacení náhrady.

Mezi další změny bude patřit nárok na příplatky za práci o víkendech, svátcích či v noci. Chybět nebude ani náhradní volno. Zaměstnavatel musí pracovníkům oznamovat harmonogram práce alespoň 3 dny předem. Pokud se pracovník dostaví na směnu a až tam zjistí, že byla zrušena, zaměstnavatel mu ji bude muset proplatit.

Pracovali jste v posledním roce pro svého zaměstnavatele alespoň 180 dní? Máte nárok požádat o klasickou zaměstnaneckou smlouvu. Pokud vám nebude vyhověno, máte nárok na písemné sdělení, proč tomu tak je.

Home office tam, kde je to možné

Nově budou moct o práci z domu požádat těhotné zaměstnankyně, zaměstnanci a zaměstnankyně pečující o dítě mladší 9 let, ale i osoby pečující o své blízké, kteří jsou závislí na jejich pomoci. Případné zamítnutí vaší žádosti musí být písemně odůvodněno.

Pokud vám bude home office schválen, máte nárok na náhradu nákladů od zaměstnavatele. A to buď podle reálných nákladů, nebo paušálem.

Odpočinek u zdravotníků

Návrh zákona přináší změny týkající se odpočinku u zdravotníků. Návrh zavádí možnost další přesčasové práce, a to do konce roku 2028. Půjde o přesčasy v průměru maximálně 8 hodin týdně, u záchranné služby 12 hodin týdně. Za tyto přesčasy pracovníci obdrží čtvrtinový příplatek.

Zdroj: mesec.cz, penize.cz