Komín i na pasivní domy

Komín Autor: Schiedel Autor: Schiedel

Schiedel Absolut Xpert lze využít pro všechny typy budov. Jako první na světě je přímo certifikován pro pasivní rodinné domy s požadavkem roční měrné potřeby tepla na vytápění nepřesahující 15 kWh/(m2a).

Schiedel Xpert patří mezi dvousložkové komíny. Jeho základ tvoří vnitřní tenkostěnná keramická vložka, poté následují sendvičové tvárnice, které v sobě spojují funkci tepelněizolační, těsnicí a nosnou. Pro zachování vysoké těsnosti nutné pro využití v pasivních domech je komín vybaven i dalšími doplňky, a to například speciální BlowerDoor čelní deskou a dvířky. Tím se řeší nejkritičtější místa, tedy otvory do komínu, a to tak, aby systém vyhovoval náročným BlowerDoor testům, jimiž se ověřuje těsnost konstrukce. Komínový systém lze pořídit zhruba od 30 000 Kč a je použitelný pro všechna paliva.

Slunce na tlačítko

střecha Autor: Oficiální zdroj Autor: Oficiální zdroj

Představte si, že sedíte v pokoji bez oken, a přesto máte pocit, že vám do obličeje svítí slunce. Tento jedinečný zážitek je nyní reálný díky projektu CoeLux financovanému z fondů Evropské unie. Technologie obnovuje fyzické a optické vlastnosti přírodního světla tak, že napodobuje rozptyl a průchod slunečního záření atmosférou. Je dokázáno, že tento jev má pozitivní vliv na komfort a duševní pohodu v uzavřených a podzemních prostorách.

Nejnovější úsporná LED technologie pro reprodukci světelného spektra slunečního záření je spojená s pokročilým optickým systémem pro vytvoření dojmu vzdálenosti mezi „oblohou“ a „sluncem“. Nanostrukturované materiály o šířce pouhých pár milimetrů napodobují Rayleighůva rozptyl, který se odehrává v atmosféře.

Tyto prvky jsou zabudovány do high-tech okenního systému, který nabízí obrovské množství příležitostí a designových možností pro architekturu interiérů. CoeLux nabízí tři možnosti nastavení - uživatelé si mohou vybrat mezi světelnými podmínkami severní Evropy, Středomoří nebo tropů.

Plechová střecha jinak

Střešní krytina Autor: Satjam Autor: Satjam

Plechové střechy známe většinou jako velké pláty, které napodobují klasické střešní krytiny. Ovšem teď se objevuje Satjam Rombo, která je rozměrově i vizuálně ideální alternativou za původní eternitovou krytinu založenou na bázi cemento-azbestu. Kotví se na systém čtyř zámků na každé šabloně, takže střechu po sundání eternitové krytiny není nutné přelaťovávat, a pokud je krov pobitý deskami v pořádku, mohou se šablony umístit přímo na něj. Výsledkem je pevně ukotvená krytina, která na sebe dokonale navazuje, je celistvá a pevná. Protože je lehká, lze ji jednoduše využít i na starší střechy, aniž by to příliš zatížilo jejich konstrukci. K dispozici jsou čtverce o velikosti 555x555 mm, 345x345 mm nebo 245x245 mm z vysoce jakostního ocelového pozinkovaného plechu s povrchovou úpravou na bázi matného polyuretanu s označením Purmat 50 μm. K dispozici je i levnější varianta v podobě hrubozrnného satmatu 35 μm. Lze ji využít na střechy se sklonem od 22°. Z barev je na výběr višňová, hnědá, černá, cihlová nebo grafitová šeď. Střešní krytinu Satjam Rombo v provedení satmat 35 μm lze pořídit od 360 Kč/m², v podobě Purmat 50 μm od 409 Kč/m².

Nová generace střešních oken

Střešní okno Autor: Velux Autor: Velux

Značka Velux představila novou generaci střešních oken. Díky novému designu je plocha zasklení střešního okna větší až o 10 %, do podkroví se tak dostane ještě více denního světla. V topné sezoně získáte s větší prosklenou plochou více tepla díky pasivním solárním ziskům. Spolu s novým systémem izolace Velux ThermoTechnologyTM tak okna napomohou k nižší spotřebě energie. Vylepšený design ovládacích prvků nové generace zpříjemní každodenní používání střešních oken k maximálnímu pohodlí všech uživatelů. Za zmínku stojí také integrovaný systém ventilace s filtrem proti prachu a hmyzu, snížený součinitel prostupu tepla Uw zajistí úspory energie nebo možnost zapuštěné montáže do střechy, která snižuje tepelné ztráty a vypadá elegantněji. To vše ve třech řadách – Standard, Standard Plus a Premium.