Nová budova Národní technické knihovny by měla stát v Praze 6 v prosinci 2008. Náklady zřejmě přesáhnou dvě miliardy korun. Instituce, která spravuje největší fond technicky zaměřené literatury v Česku - více než 1,2 milionu svazků, sídlí od 30. let 20. století v části historického areálu Klementina, a to podle své mluvčí v prostorové tísni.

"Nabízené služby budou odpovídat moderním knihovnám univerzitního typu," sdělila ČTK Lenka Laňková z nynější Státní technické knihovny. Novostavba, v níž bude prostor i pro pobočku pražské Městské knihovny, bude stát v areálu vysokých technických škol na Flemingově náměstí v Dejvicích.

Vizualizace nové budovy Státní technické knihovny Autor: archiv

Národní technická knihovna má na mnohonásobně větší ploše zastřešit nejen rozsáhlé fondy Státní technické knihovny, ale i podstatnou část fondů knihoven Českého vysokého učení technického a Ústřední knihovny Vysoké školy chemicko-technologické.

Účastníci veřejné obchodní soutěže obdrželi v těchto dnech rozhodnutí o výběru nejvhodnější nabídky. Vítězem se stalo sdružení tvořené společnostmi Sekyra Group, a.s., SG Projekt Management, s.r.o. a SG Public Private, s.r.o., informovala Laňková. Stavební povolení bylo vydáno letos v červnu.

Do 30 dnů od data oznámení by měla být podepsána smlouva a podle ní by nejpozději do 28 měsíců, to je do konce prosince 2008, měla být nová knihovna dokončena.

O výstavbě nové budovy se podle ní uvažuje už několik desítek let. "Nová knihovna bude otevřena sedm dní v týdnu, k dispozici budou individuální i hromadné studovny vybavené počítači, studovna s nočním provozem, kterou asi ocení hlavně studenti ve zkouškovém období, prostory pro kulturní vyžití i odpočinek," uvedla mluvčí.

Vizualizace nové budovy Státní technické knihovny / interiéry Autor: archiv

 

Stavět se bude podle architektonického návrhu skupiny Projektil Architekti, který do podoby projektu převedla inženýrská společnost Helika, a.s. Knihovna je navržena v půdorysu zaobleného čtverce o vnějších rozměrech přibližně 70 krát 70 metrů. Objekt má mít pět nadzemních podlaží, kde budou veřejné prostory - výpůjční část, studovny a učebny, kavárna, přednáškový sál, výstavní prostory a knihkupectví, tak administrativní zázemí. Ve třech patrech podzemních bude umístěno parkoviště a sklad knih.

Z Klementina se bude částečně stěhovat po roce 2010 i Národní knihovna, jejíž nová budova se postaví na Letenské pláni. Historický staroměstský areál, kdysi jezuitský, však zřejmě zůstane jejím hlavním sídlem. Zůstanou tam i historické fondy do konce 18. století, zejména staré tisky a rukopisy, k nimž se možná v budoucnu zpět přiřadí i knihovní fondy z 19. století. Klementinum se zároveň stane kulturním centrem. Na Letné se počítá s umístěním až deseti milionů knihovních dokumentů, tedy s rezervou na příštích padesát let. V současnosti spravuje knihovna asi šest milionů položek, z nichž polovina je v novém depozitáři v Hostivaři.

Vizualizace: Státní technická knihovna

Zdroj: ČTK, STK