Lákavá tvář dřeva

Samozřejmě že exotické druhy dřeva mají lepší vlastnosti než ty tuzemské, zejména pokud jde o životnost a odolnost vůči vodě, ale jsou také podstatně dražší a dopravou z dalekých zemí leckdy zatěžují životní prostředí víc, než jsme si ochotni připustit. Ale Akátové dřevo Autor: archiv třeba akát, olše či dub patří k vyloženě dlouhodobým odolným druhům, a přitom rostou i u nás - jen jsme jim pod vlivem špatných zkušeností tak trochu přestali důvěřovat.

Například akátová palisáda přežije v zemi i dvě desetiletí a bez kontaktu s půdou o plné půlstoletí více! I proto je možná dražší než nejběžnější smrk či modřín, které naopak můžeme s úspěchem využít pro prvky, u nichž předem počítáme s krátkou životností - pískoviště, dětské prolézačky, oddělovací plůtky...

Dřevo na rozdíl od anorganických materiálů používaných pro zahradní prvky žije. Bezprostředně reaguje na klimatické podmínky a mění svou tvář. Dřevěné molo u jezírka nebo dřevěný nábytek vyschne po dešti rychleji než kámen či beton a navíc se příjemně prohřívá, což uvítáme zejména v přechodných obdobích roku. Díky své elasticitě nehrozí za silnějších mrazů jeho poškození, samozřejmě v případě, že zvolíme kvalitní dřevo a stejně dobrý ochranný prostředek. Nepravidelnost povrchu zase láká opticky - krajinky a suky mohou být výrazným stylotvorným prvkem a jen barbar je dokáže zakrýt lakem, který zajímavou kresbu zničí. Ani barevné odstíny nejsou nezajímavé: každé dřevo, i to ošetřené lazurou, se pod vlivem světelných podmínek Autor: archiv mění. Nejčastěji žloutne, může i červenat či hnědnout. Kdo se nechce vydat takové hříčce přírody všanc, měl by si dřevo vybrat už s ohledem na tuto jeho vlastnost.

Ošetření podle chuti

V zahradě můžeme dřevěné prvky využít s úspěchem jak pro praktické potřeby, tak i pro dekoraci, i když ve většině případů obě funkce tak trochu splývají. Není snad dřevěná terasa zároveň i okrasným prvkem? Trend k využití zahrady zejména pro okrasné a rekreační účely spěje k používání organických přírodních materiálů. A jestliže se v jídelně rádi posadíme k dřevěnému stolu, proč bychom si na zahradě sedali k plastovému? Když chodíme doma po dřevěné podlaze, proč musíme na terase šlapat po betonu?

Na problematiku ošetření dřevěných prvků určených pro venkovní použití už jsme narazili v článku o údržbě dřevěného zahradního nábytku. Ortodoxní zastánci ekologického způsobu života se zcela jistě obejdou bez jakéhokoli ochranného prostředku. Dřevo pak Smrkové dřevo Autor: archiv rychleji stárne a šedne, což může být na jednu stranu do jisté míry vítaným estetickým aspektem, zejména u nábytku v přírodní zahradě, na druhou stranu však budeme muset za pár let pořizovat nový. 

Ochranné prostředky ve formě lazur a impregnací brání napadení dřeva dřevokaznými houbami a hmyzem. Pronikají hluboko do struktury dřeva, regulují jeho vlhkost a brání vsakování vody. Kvalitní produkty obsahují také speciální pigmenty bránící šednutí dřeva. Pochopitelný je také požadavek zdravotní nezávadnosti, zejména je-li prostředek určen pro ošetření nábytku nebo prvků, s nimiž přicházejí do styku děti.

Druhy na výběr

Jaký konkrétní druh dřeva zvolit právě pro naši zahradu? Složitá otázka se snadnou odpovědí: poraďte se s odborníkem - zahradním architektem, tesařem, truhlářem. Nejlevnější a nejrozšířenější je dřevo smrkové, které je však zároveň také nejméně Modřínové dřevo Autor: archiv trvanlivým materiálem. Pro prodloužení jeho životnosti je nezbytně nutné použít alespoň lazuru pro prvky umisťované vertikálně (plot, pergola) nebo lépe tlakovou impregnaci, zejména je-li ukládáno na plocho, například na terase.

Atraktivní modřínové dřevo slouží často jako surovina pro výrobu zahradních domků a je mimořádně nasákavé. Není tedy vhodné používat je tam, kde by mohlo přijít do přímého kontaktu s půdou.

Nejlepším tuzemským dřevem pro venkovní účely je akát. Dobře odolává klimatickým vlivům a i v přímém kontaktu s půdou je dlouhověké. Načervenalé dřevo douglasky má podobné vlastnosti a navíc zajímavou strukturu.

Z exotických dřev se nejčastěji setkáme s teakem, extrémně odolným dřevem, kterému neškodí ani celoroční expozice, bez ošetření speciálním olejem však získává stříbrnošedý Teakové dřevo Autor: archiv patinový potah, aniž by se to projevilo na jeho funkčnosti. Z tropů pochází také bangkirai, velmi tvrdé a dlouhověké dřevo, používané podobně jako teak nejčastěji pro výrobu nábytku a dřevěných teras.

Dřevo jako dekorace

Abychom ale nezůstali pouze u dřeva jako suroviny. Někdy může být i jeho původní, neopracovaný vzhled vítanou součástí zahrady, byť spíše jako dekorace. Třeba zbytek pokáceného velikána, který se nechce pustit životadárné země, může být přírodním okrasným prvkem a zároveň minibiotopem pro vítanou drobnou faunu v zahradě. Lískový keř, bujně rostoucí součást volných živých plotů, může každoročně poskytnout rovné a štíhlé pruty, které svázané ve snop se dají využít pro dekoraci interiéru, podobně jako letorosty některých keřů se zajímavou kůrou - svídy, zákuly nebo bambusu.

-Dům a zahrada 4/2005-www.profimedia.cz