Do soutěže o titul Stavba roku se letos přihlásilo 48 staveb z celé republiky, což je o sedm méně než v loňském roce. Ocenění může získat pět nejlepších objektů. Vyhlášení výsledků 12. ročníku soutěže se uskuteční 14. září na slavnostním večeru mezinárodního stavebního veletrhu For Arch v Praze. Informovali zástupci nadace ABF, která je jedním z organizátorů soutěže.

Cílem soutěže je ukázat úroveň českého stavitelství a architektury. Přihlášena mohou být stavební díla dokončená a uvedená do provozu nebo zkolaudovaná v tuzemsku od června 2003 do května 2004. Pro nominaci porota vybere maximálně 15 staveb.

Porota bude hodnotit například kvalitu dokončených prací, vhodnost architektonického řešení a jeho zvládnutí dodavatelem stavby. Posuzovat bude rovněž spokojenost investora a uživatelů stavby.

Letos porota udělí titul Stavba roku podvanácté. V předchozích 11 ročnících posoudila více než 500 staveb, ocenění získalo přes pět desítek objektů.

Loni získaly ocenění Palác Langhans a Nostický palác v Praze, správní budova Severomoravské plynárenské v Ostravě, sídlo kraje Vysočina v Jihlavě a Speciální školy v Rakovníku. Mezi 15 nominovanými byly administrativní stavby, bytové i rodinné domy, výrobní hala, školní a sportovní objekty. -čtk-