O titul Stavba roku bude letos soutěžit pražský areál volného času Ladronka, rekonstruované divadlo Reduta v Brně či nová víceúčelová hala městského stadionu v Liberci. Nominovaných staveb je celkem 15, ocenění může získat pět nejlepších objektů. Vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční 19. září v Obecním domě v Praze na slavnostním večeru 17. mezinárodního veletrhu For Arch.

"Stavba roku je úžasná příležitost prezentovat české stavebnictví i z architektonického pohledu," řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Ukázat právě úroveň českého stavitelství a architektury je cílem soutěže. Přihlásit se mohla stavební díla dokončená a uvedená do provozu nebo zkolaudovaná v tuzemsku od června 2005 do května 2006.

Porota bude hodnotit například kvalitu stavebních prací, architektonické vyznění díla a vhodnost použití stavebních materiálů. Posuzovat bude také začlenění díla do daného prostředí a spokojenost investora a uživatelů stavby.

O titul budou soutěžit i rekonstruované historické budovy jihlavské radnice, posluchárna Fakultní nemocnice v Hradci Králové a ve stejném městě i přestavba budovy filharmonie. Dále rekonstrukce městského úřadu v Semilech, dům s pečovatelskou službou Dubeč a památník česko-německo-židovského soužití v Hartmanicích u Sušice.

Letos porota udělí titul Stavba roku počtrnácté. Ocenění získá pět staveb bez rozlišení kategorií a pořadí. Novinkou letošního ročníku je Cena Státního fondu rozvoje bydlení. Celkem se přihlásilo 44 staveb z celé republiky, z toho 21 bylo z Prahy. Soutěž organizuje nadace pro rozvoj architektury a stavitelství - ABF za spolupráce ministerstva průmyslu a obchodu, Svazu podnikatelů ve stavitelství a časopisu Stavitel.

Prestižní ocenění v předchozích ročnících získala například pražská víceúčelová hala Sazka Arena, pražská tramvajová trať Hlubočepy - Barrandov, správní budova Severomoravské plynárenské v Ostravě, sídlo kraje Vysočina v Jihlavě či Speciální školy v Rakovníku. Zdroj: ČTK