Nizozemská firma Plaza, za níž stojí izraelský kapitál, získala stavební povolení na výstavbu velkého nákupního a zábavního centra za miliardu korun na bývalém plzeňském výstavišti. Hrubá stavba má být hotova v lednu 2007, celý projekt o devět měsíců později.

"Stavební povolení jsme vydali 12. července, pokud se nikdo neodvolá, tak za třicet dní nabude právní moci," řekl Jan Kaisler ze stavebně správního odboru magistrátu. Problémy se neočekávají. Například ekologové z Dětí Země už dříve uvedli, že se v tomto případu nehodlají nijak angažovat. Plaza chce začít stavět hned, jak povolení nabude právní moci. "Nemůžeme otálet," řekl projektový manažer investora Martin Kodrle. Hrubou stavbu hlavního objektu chce mít hotovu do poloviny ledna. Jen tak projekt dokončí bez termínových stresů v září nebo v říjnu příštího roku. Třetinu téměř desetihektarového areálu zabere třípatrový komplex s desetisálovým multikinem, restaurací, supermarketem, stovkou obchůdků a se zařízeními pro sport a volný čas. Objekt bude podzemním tunelem propojen s parkovacím domem pro 450 aut. "Na místě této budovy probíhá archeologický výzkum, který bude asi ještě trvat dva tři měsíce. Tady nás ale čas nepálí, stihneme ho postavit, i když začneme až na jaře," uvedl Kodrle.

Plaza se zavázala také k obnově venkovního amfiteátru a k revitalizaci pětihektarového prostoru za řekou Mží - tam by měla být třeba hřiště na pozemní hokej, nohejbal či plážový volejbal, skateboardové překážky, minigolf, ohniště pro táboráky, okrasné jezírko, pláž a půjčovna lodiček. "Práce začnou souběžně se stavbou hlavního objektu," uvedl Kodrle. Plaza má pozemky bývalého výstaviště od města pronajaty od roku 2002 a podle původního ujednání už měl areál dva roky sloužit návštěvníkům. Radnice uvažovala o vypovězení smlouvy, nakonec ale přistoupila na prodloužení termínů. Stavební povolení měl mít nejpozději do poloviny srpna, pravomocné o půl roku později. Na stavbu a kolaudaci má 15 měsíců.

Vizualizace centra Plaza PlzeňPlaza Centers Czech Republic je dceřinou společností a součástí skupiny Plaza Centers (Europe) B.V. Group - mezinárodního koncernu zabývajícího se rozvojem a provozem nákupních a zábavních středisek, aktivního především ve střední a východní Evropě. Založena v roce 1995, v současné době s více než dvaceti provozovanými nákupními středisky a dalšími patnácti ve výstavbě. Zkušenosti získané z úspěšného provozování center a lidský potenciál odborníků se zkušenostmi z maloobchodu a správy center jsou tím správným klíčem k úspěšnému rozvoji a ke spokojenosti zákazniklů v našich centrech.Se dvěma projekty ve fázi výstavby v Praze a Plzni, Plaza Centers Czech Republic plánuje vybudování nákupních a zábavních středisek ve všech významných městech České Republiky. Na příštích několik let je naplánována výstavba padesáti nových projektů v rámci střední Evropy, včetně dvanácti nových projektů v České republice.

O projektuLokalita: Plzeň / areál bývalého výstaviště u řeky Mže Celková plocha (m2): 27 000 Pronajímatelná plocha (m2): 19 500 Počet jednotek: 100 Parkovacích míst: 600 Datum otevření: 2007

Zdroj: ČTK a Plaza CentersVizualizace centra: Plaza Centers