Pokud patříte mezi nadšené zahrádkáře a v květináčích vám nechybí pár bylinek, zasaďte mezi ně i jitrocel, který posílí imunitní systém, uvolní dutiny a zmírní bolesti v krku. O této bylině a jejích zdravotních účincích se dozvíte víc v následujících řádcích.
Jitrocel širokolistý je antibakteriální, antivirová a protizánětlivá rostlina, která se běžně používá k léčbě nachlazení, chřipky, ale i dalších onemocnění, jako jsou střevní záněty či záněty dělohy. V obchodech jitrocel koupíte ve formě kapek nebo čaje, ale nejlepší je čerstvý domácí jitrocelový sirup. Uvařte si ho a zatočte s nachlazením raz dva.
Jak jitrocel pomáhá při nachlazení?
Léčivé účinky jitrocele jsou známé už stovky let a dokáže opravdové divy. Tento plevel totiž obsahuje spoustu vitaminu C a A, které podporují imunitní systém, a beta karotenu pro dobrý zrak. Kromě toho je zdrojem hořčíku, vápníku a železa.
Díky všem těmto minerálům detoxikuje, hojí rány, uklidňuje nebo má projímavé vlastnosti, takže pomůže i na zácpu.
Uvařte si jitrocelový čaj
Jitrocel na kašel užívejte ve formě jitrocelového čaje. Stačí nasbírat listy jitrocele širokolistého, rozdrtit je a nechat je ve vroucí vodě 10 minut louhovat. Nápoj poté sceďte nebo vytáhněte sítko. Vypít můžete až 3 šálky denně.
Víc však nepijte, protože i když vám jitrocel na rýmu a nachlazení pomůže, jeho přílišná konzumace vás může potrápit nevolnostmi, průjmy nebo nadýmáním. Vyvolat může také alergickou reakci.
Z jitrocele nemusíte vařit jen čaj či sirup
Listy jitrocele můžete i žvýkat. Vzniklou hmotu můžete použít jako obklad na drobné rány, vyrážky nebo bodnutí hmyzem. Jitrocel najdete třeba na svém poli nebo dvorech. Nesbírejte je však podél cest nebo pokud jsou listy pokryté zvířecím trusem.
Stonek s listem můžete také zavěsit na trám, usušit a uschovat si tuto léčivou bylinku na později. Tak začněte s léčbou nachlazení přírodně.
Zdroje: theprepared.com, tuasaude.com, greengoo.com