Objem poskytnutých hypotečních úvěrů v poměru k hrubému domácímu produktu činí v České republice asi pět procent, zatímco v Evropské unii to bylo předloni v průměru 42 procent. Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí předpokládá, že se Česko postupně bude spíše přibližovat v tomto ukazateli k nejlepším státům unie. Vyplývá to ze studie Trend Report 2004.

V EU patří ke špičce například Španělsko s polovičním podílem na hrubém domácím produktu, či Portugalsko s poměrem 38 procent, kde se pořízení vlastního bydlení stalo podobně jako v tuzemsku symbolem dosažení úrovně EU. Trend v unii je rostoucí, počátkem 90. let byl průměr seskupení kolem 30 procent. Nejhorší Itálie ovšem vykazovala jen 11 procent. Celkový počet hypoték v ČR výrazně překonal stotisícovou hranici a v letošním roce se čeká meziroční růst přibližně o polovinu. A to navzdory zvýšení ceny peněz, nejistou koncepci státní finanční podpory hypotečních úvěrů a opadnutí obav z růstu cen nemovitostí po vstupu země do EU, kvůli čemuž se řada lidí snažila urychleně koupit byt před rozšířením unie.

Koncem června bylo v tuzemsku 117.000 schválených hypotečních úvěrů pro občany v souhrnném objemu 128,1 miliardy korun. Loni přitom trh vykazoval rekordní meziroční nárůst. Objemový růst činil 61 procent proti 53 procentům o rok dříve.

Hypoteční úvěr nejčastěji lidé využívají na koupi bydlení, následují výstavba a rekonstrukce. Nejvíce se tento typ financování využívá k získání rodinného domu, méně na byty. Hypotéky se staly i prostředkem investování, loni si pořídila nemovitost za účelem dalšího pronájmu zhruba pětina fyzických osob. Člen správní rady asociace Jiří Pácal ale varoval před očekáváním výnosů v desítkách či stovkách procent v průběhu let a doporučil případným investorům kvalifikovaněji vybírat lokality.

Asociace je proti převedení stavebních prací spojených s bydlením do vyšší sazby DPH, což by zdražilo nejen byty, ale i jejich opravování. V ČR by se mělo přejít po vypršení výjimky z pětiprocentní hladiny na 19procentní zdanění od roku 2008. Asociace bude usilovat přinejmenším o prodloužení výjimky, doplnil Pácal.

Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí je občanským sdružením fyzických osob. Má asi 80 členů z řad stavitelů, bankéřů, makléřů, poradců, investorů, architektů, učitelů i veřejných činitelů. -čtk-